Sari la conținut

Alegeri parlamentare 2016. Listele de candidaţi din judeţul Iaşi

Listele partidelor pentru alegerile parlamentare 2016 în județul Iaşi, în ordinea în care au fost publicate de Biroul Electoral Central.

saci voturi S5 captura 2

Vezi și Listele candidaților în fiecare județ

Partidul Mișcarea Populară (PMP)

Camera Deputaților

Movilă Petru

Bogdănici Camelia-Margareta

Găburici Violeta-Adriana

Isopescu Dorina-Nicolina

Olariu Costel-Sorin

Uscatu Constantin-Marian

Racoți Andrei

Hamureac Serghei

Haută Marian

Ciubotariu Mihai

Cătărău Vasile

Lupu Marius

Ciofu Ioan

Coțofană Constantin

Botezatu Neculai

Senat

Manolache Mircea

Iordache Constantin

Dimitriu Lavinia

Ciornia Camelia

Rus Cristian-Mihail

Zaharia Mihaela

Ancuța Ştefan Vladimir

Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)

Camera Deputaților

Kovács Richárd

Miklós Csaba

Ianosi Zsolt

Benyovszki József

Schneider Annamária

Iszlai Brigitta-Paula

Deák Lehel

Varó Huba

Harkácsi András-Róbert

Németi Gergely

Barabás Csongor-István

Bugnar Zsolt

Orbán Kálmán

Nagy Imola

Senat

Pelger Ildikó-Matild

Ola Ioan

Iezsenszki Andrei

Kiss Csaba

Wilhelem Alexandru

Szabo András-Ede

Bándi István-Jenő

Partidul Național Liberal (PNL)

Camera Deputaților

Bodea Marius

Oprea Dumitru

Alexe Costel

Muraru Iulian-Alexandru

Năcuță Sorin

Boz Petru-Eduard

Butnariu Damian

Moruzi Benoni

Cabalău Maria

Cazacu Ştefan-Andrei

Vartic Raluca

Popa Rodica

Ignat Etienne

Ghizdovăț Vlad

Decuseară Doina

Senat

Scântei Laura-Iuliana

Popa Mihaela

Tomașeschi Sava-Dragomir

Niță Dan

Turcu Stelian

Butnaru Vasile

Pricope Petru-Ovidiu

Partidul România Unită (PRU)

Camera Deputaților

Nichita Gheorghe

Tataru Gică-Sebastian

Russo Marian

Axinia Constantin

Olaru Andrei

Popescu Vasile

Sîrghi-Palaghiu Constantin

Cazacu Ioan-Tonel

Stavarache Ioan-Emanuel

Săcăleanu Ciprian Vasile

Cozmei Mihaela

Lăzărică Ştefana

Grosu Ionel

Chițimuș Răzvan-Mihail

Balașca Mihai

Senat

Piticaș Andrei-Laurențiu

Alexandrescu Doru

Rusu Adina

Moldoveanu Ion-Adrian

Zamfir Ciprian

Doroftei Dumitru

Mihai Dumitru

Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE)

Camera Deputaților

Vosganian Varujan

Roșca Ciprian-Lucian

Ciobanu Romeo-Cristian

Zaharia Elena

Nicolae Dragoș-Cristian

Bunduc Elena

Spulber Dumitru

Melinte Corneliu

Elefteriu Eduard

Muntean Delia

Todirașcu Victor

Cojocaru Gheorghe

Calance George-Dan

Rotaru Elena

Leu Constantin

Senat

Șalaru Vasile

Amarandei Mihai

Olăeru Aurelia

Costan Laurențiu-Mihai

Nedelcu Adrian

Stoian Ioan

Buștiuc Elena

Partidul Social Democrat (PSD)

Camera Deputaților

Gavrilă Camelia

Bănicioiu Nicolae

Ciohodaru Tudor

Cîtea Vasile

Macovei Silviu Nicu

Axinte Vasile

Cojocaru Petru-Bogdan

Cobuz Aurica

Crucianu Teodor-Bogdan

Cîtea Petronela

Anchidin Ioan

Grozavu Daniel

Pintilei Mihail

Cîmpeanu Ion

Pricop Mihaela

Senat

Pănescu Doru-Adrian

Lupu Victorel

Toma Vasilică

Ciobotaru Florentin-Traian

Alexandru Costică

Velescu Laura

Huțanu Ion

Alianța Noastră România (ANR)

Camera Deputaților

Ciornia Gheorghe

Albișteanu Mihail

Ivănuță Cristian-Daniel

Mancea Stelian

Rusu Sandu-Cătălin

Răducea Ioan

Prodan Daniel

Gârneață Gianina-Cristina

Enea Remus

Lupașcu Constantin

Canschi Gabriela-Mirela

Savin Corneliu-Vasile

Zota Dumitru

Postolache Adrian

Costuleanu Gabriel-Mihail

Senat

Ciucanu Corneliu

Miron Corneliu

Cernahoschi Lucian

Maxim Pavel

Florescu Cornelia-Luisa

Marangoci Dumitru

Temneanu Gabriel

Uniunea Salvați România (USR)

Camera Deputaților

Chichirău Cosette-Paula

Lupu Mihai

Gurlui Silviu-Octavian

Ţăranu George

Senat

Lungu Dan

Neagu Eugen

Bălțătescu Sînziana

Partidul România Mare (PRM)

Camera Deputaților

Tătaru Constantin

Dalas Ana-Maria

Grădinaru Sorin-Ady

Iftimie Daniela

Oprică Lavinia

Mareș Andreea Lidia

Nani Maricel

Hoștină Ilie

Grădinaru Andreea

Pârțac Elisabeta

Tătaru Ion

Bucșă Teona-Mihaela

Cimpoieș Ramona-Elena

Popa Eugen-Marian

Senat

Ciopraga Ovidiu

Mareș Ionuț

Păscuțoi Paula-Mihaela

Marta Felicia

Ichim Bogdan

Grădinaru Livia

Partidul Ecologist Român (PER)

Camera Deputaților

Deaconescu Ionel-Cristinel

Popa Sorin Constantin

Matran Dumitru-Iulian

Bălănescu Sorin

Iacob Andrei-Ionuț

Asaftei Ovidiu

Ciocan Mihai-Ionuț

Giosu George-Cristian

Rogojină Carmen-Cecilia

Senat

Gust Bogdan

Doroftei Constantin

Niță Răzvan

Tanasă Felicia

Rotaru Petronel

Onofrei Luminița

Hîncu Jana

Partidul Socialist Român (PSR)

Camera Deputaților

Tincu Petru

Barac Adelina-Petronela

Purice Laura-Andreea

Hrib Felicia

Coca Constantin

Mihai Maria

Timofte Andrei-Constantin

Pitac Monica-Vasilica

Hanganu Alexandru-Marian

Dorneanu Petrică Iulian

Adomnicăi Vasilica

Ianuș Ion

Adomnicăi Ioan

Patraș Ion

Rotundu Vasile

Senat

Filip Dănuț-Florin

Bliorț Daniel

Panaite Ioan

Mihai Doinița

Muștiuc Gabriela

Larie Mircea-Constantin

Mistreanu Veronica-Ancuța