CM 2014. Olanda învinge România cu 4-0, după un meci dominat în totalitate

39338 2039338 20olanda 20romania-57072

„Portocala Mecanică” a învins cu 4-0 pe Amsterdam ArenA, prin golurile marcate de Rafael Van der Vaart (12), Robin Van Persie (56, 65) și Lens (93).

__________________

Minutul 90+3: Final de partidă. Olanda învinge România, după un meci dominat în totalitate.

Minutul 90:Lens duce scorul la 4-0 pentru Olanda.

Minutul 88: Cartonaș galben pentru Alexandru Chipciu, după un fault la Lens.

Minutul 86:Ultima modificare la gazde: iese Robin Van Persie și intră Siem De Jong.

Minutul 79:Schimbare la Olanda: iese Rafael Van der Vaart și intră Jordy Clasie.

Minutul 73:Prima schimbare la Olanda: iese Jonathan de Guzman, înlocuit de Adam Maher.

Minutul 68:Ultima schimbare la România: iese Grozav și intră Adrian Mutu.

Minutul 64: Olanda primește un penalty după un fault al lui Gardoș. Van Persie marchează și scorul devine 3-0.

Minutul 61: Blind îl faultează pe Adi Popa la marginea careului și primește cartonaș galben. Gabi Torje îl înlocuiește pe Popa și execută lovitura liberă, dar mingea se duce în zid.

Minutul 60:Prima schimbare a meciului este efectuată de România: iese Cristian Tănase, înlocuit de Alexandru Chipciu.

Minutul 56: Olanda majorează scorul la 2-0, după ce Robben pătrunde în careu, trimite în 6 metri pentru Van Persie, care trimite cu capul peste Pantilimon

Minutul 47: Martins Indi primește primul cartonaș galben al partidei, după un fault întârziat la Adi Popa.

Minutul 46: Repriza secundă a fost reluată.

Turcia și Ungaria au încheiat la egalitate 1-1, după un meci cu șase cartonașe galbene. Marcatorii au fost B. Yilmaz (63) și D. Bode (71).

PAUZĂ. Scorul la jumătatea partidei este 1-0 pentru Olanda.

Minutul 45: Van Persie șutează periculos din șase metri în Pantilimon, însă arbistrul fluierase deja off-side.

Minutul 36: Adi Popa șutează periculos la corțul lung, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 28: Grozav ar fi putut fura mingea din brațele lui Vermeer, însă portarul a fost atent.

Minutul 12:Gol Olanda!Rafael Van der Vaart deschide scorul pentru gazde. Răzvan Raț a fost deposedat după o greșeală în flancul stâng, iar batavii au ajuns rapid în marginea careului, de unde Van der Vaart a punctat cu un șut plasat cu dreptul, trimis pe jos.

Minutul 1:Fluier de început al meciului dintre Olanda și România, din etapa a șasea a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014

____________________

Contra Olandei, România n-a câștigat niciodată în deplasare, în condițiile în care are o singură victorie în 12 meciuri directe. Iar momentul de acum nu pare cel mai favorabil tricolorilor, care au lăsat multe semne de întrebare după jocul de acum trei zile, contra maghiarilor.

Matematic, disputa nu e decisivă pentru calificare, în condițiile în care Olanda are maxim de puncte, însă jucătorii noștri se vor lupta cu Turcia și Ungaria pentru locul 2 în grupă la baraj.

Lipsa presiunii rezultatului îi poate face pe tricolori să joace dezinvolt și mai determinat decât contra Ungariei.

Echipele de start

Olanda (4-3-3): Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - Strootman, Van der Vaart, De Guzman - Lens, Van Persie, Robben.

Antrenor: Louis Van Gaal

România (4-2-3-1): Pantilimon - Tamaș, Gardoș, Chiricheș, Raț - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Grozav, Tănase - B. Stancu.

Antrenor:Victor Pițurcă