CM 2014. VIDEO Germania merge în finala Cupei Mondiale după ce a învins Brazilia cu 7-1

Germania Brazilia

VIDEO Rezumatul meciului via FIFA.com

Minutul 92. Final de meci. Germania s-a calificat în finală.

Minutul 90. 7-1. Oscar reduce din diferență.

Minutul 79. 7-0 pentru Germania. Dublă a lui Andre Schurrle.

Minutul 69. 6-0 pentru Germania în a doua repriză. A marcat Andre Schurrle.

Minutul 45. S-a încheiat prima repriză. Scor neverosimil pe stadionul Mineirao din Belo Horizonte. Germania conduce Brazilia cu 5-0.

Minutul 28. Sami Khedira face 5-0 înainte să se fi scurs o jumătate de oră de joc.

Minutul 26. Kroos realizează dubla și duce scorul la un neverosimil 4-0 pentru europeni.

Minutul 24. Miroslav Klose face 2-0 pentru Germania, în minutul 23, după o o fază superb construită de elevii lui Low.

Thomas Muller a deschis scorul de la circa 8 metri, lovind mingea din vole la capătul unei centrări venite dintr-un corner de pe dreapta. Golgheterul german (5 goluri în 6 meciuri la CM 2014) fusese lăsat nemarcat de sud-americani. Brazilia - Germania 0-1, informează DigiSport.

Selecao şi-a adjudecat al cincilea său titlu suprem în Coreea de Sud şi Japonia, după ce a dispus în finală de Germania cu scorul de 2-0, prin ''dubla'' lui Ronaldo Nazario de Lima. Dacă echipa Braziliei are cinci trofee mondiale (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), Germania are în palmares trei (1954, 1974, 1990), iar aceasta este doar a doua oară când cele două formaţii sunt adversare directe la Cupa Mondială, informează Digi Sport.

Ambele echipe au al treilea atac la CM 2014, cu câte 10 goluri, după Olanda şi Columbia (echipă eliminată), care au marcat fiecare 12 goluri. Nemții au marcat 8 goluri din faze cursive de joc şi două din faze fixe, iar Brazilia 7 din acţiune şi 3 din faze fixe.

ECHIPELE DE START

Brazilia (4-2-3-1): Julio Cesar - Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo - L. Gustavo, Fernandinho - Hulk, Oscar, Bernard - Fred;

Selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Germania (4-3-3): Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Kroos, Khedira, Schweinsteiger - Ozil, Klose, Muller;

Selecţioner: Joachim Low.