CSM Bucureşti s-a impus cu 3-1 în faţa lui Trabzon, în turul finalei Cupei Challenge

csm

Bucureştencele, care joacă prima finală a unei echipe feminine de volei din România, au obţinut o victorie splendidă, după o oră şi 35 de minute.

Meciul a fost echilibrat la începutul primului set, CSM Bucureşti reuşind să se desprindă la 9-6, după care a mai condus la diferenţă de trei puncte (11-8, 13-10, 14-11).

Echipa antrenată de Francois Salvagni a avut avantaj la al doilea time-out tehnic, scor 16-15, dar apoi a pierdut următoarele trei puncte (16-18) şi formaţia oaspete a preluat controlul. CSM a egalat (18-18, 20-20), dar Trabzon a avut un final mai bun de set, pe care şi l-a adjudecat cu 25-20.

Şi începutul setului secund a fost echilibrat, dar la 5-5, echipa noastră a reuşit să se distanţeze la două puncte (7-5), apoi avantajul a crescut la 9-6, apoi la cinci puncte, 12-7. CSMB continuat să dominet categoric disputa şi a câştigat setul cu 25-16.

Setul trei, deşi controlat de românce în cea mai mare parte a timpului, a fost destul de strâns până la 16-14, când CSMB a reuşit patru puncte consecutive şi nu a mai avut emoţii, impunându-se cu 20-16.

CSMB a început în forţă setul patru, şi a condus cu 4-0, dar Trabzon a revenit la 5-3. Totuşi, cu patru puncte consecutive, bucureştencele au readus liniştea în rândul spectatorilor (9-3). Diferenţa a crescut constant şi a ajuns la 20-8, CSM Bucureşti câştigând setul cu 24-15 şi meciul cu 3-1.

Roxana Bacşiş a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 23 de puncte, susţinută de bulgăroaica Maria Karakaşeva, 14 puncte, şi sârboaica Jasna Majstorovic, 11 puncte.

De la oaspete s-au remarcat Sanja Malagurski, 17 puncte, şi Jelena Blagojevic, 11 puncte. Bulgăroaica Kremena Kamenova, fostă jucătoare la CSM, a reuşit 9 puncte pentru Trabzon.

Returul finalei va avea loc duminică, de la ora 15:00, la Trabzon.

Trabzon Idman Ocagi a eliminat-o în optimile de finală ale competiţiei pe vicecampioana României, CSM Târgovişte, cu 3-1 (la Trabzon) şi 3-0 (la Târgovişte).