Sari la conținut

Echipele calificate în 16-imile Europa League și componența urnelor, înaintea tragerii la sorţi

 

Poate că surprinzătoare este și calificarea francezilor de la Guingamp (foto), în dauna liderului campionatului elen, PAOK, printr-un succes reușit de reprezentanții Hexagonului chiar în Grecia, în ultima rundă, scrie digisport.ro.

Cele 32 de formații calificate, 24 din grupele Europa League, alte opt, ocupante ale locului trei în grupele Champions League, vor fi repartizate în două urne valorice. În prima se vor afla câștigătoarele grupelor UEL, plus patru echipe de pe locul trei în UCL, cu cel mai bun punctaj. Formațiile de pe locul doi în grupele UEL și celelalte patru venite din prima competiție continentală vor fi în a doua urnă valorică.

La tragerea la sorți nu vor putea juca între ele formații din aceeași țară și nici echipe care au făcut parte din aceeași grupă a Europa League.

Cele 24 de formaţii calificate din grupe Europa League:

Grupa A: Borussia Monchegladbach (Germania), Villarreal (Spania);

Grupa B: FC Bruges (Belgia), FC Torino (Italia);

Grupa C: Beşiktaş Istanbul (Turcia), Tottenham Hotspur (Anglia);

Grupa D: FC Salzburg (Austria), Celtic Glasgow (Scoţia);

Grupa E: Dinamo Moscova (Rusia), PSV Eindhoven (Olanda);

Grupa F: Internazionale Milano (Italia), Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina);

Grupa G: Feyenoord Rotterdam (Olanda), FC Sevilla (Spania);

Grupa H: Everton (Anglia), VfL Wolfsburg (Germania);

Grupa I: SSC Napoli (Italia), Young Boys Berna (Elveţia);

Grupa J: Dinamo Kiev (Ucraina), Aalborg BK (Danemarca);

Grupa K: AC Fiorentina (Italia), Guingamp (Franţa);

Grupa L: Legia Varşovia (Polonia), Trabzonspor (Turcia).

Din grupele Champions League au venit echipele: Olympiakos Pireu (Grecia), FC Liverpool (Anglia), Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Anderlecht Bruxelles (Belgia), AS Roma (Italia), Ajax Amsterdam (Olanda), Sporting Lisabona (Portugalia), Athletic Bilbao (Spania).

Urna 1                                Urna 2

Borussia M                          Villareal

FC Bruges                           Torino

Besiktas                              Tottenham

Salzburg                             Celtic

Dinamo Moscova                PSV Eindhoven

Inter                                    Dnepr

Feyenoord                          Sevilla

Everton                               Wolfsburg

Napoli                                  Young Boys

Dinamo Kiev                        Aalborg

Fiorentina                            Guingamp

Legia                                   Trabzonspor

Olympiacos                          Liverpool

Zenit                                   Anderlecht

Athletic                                AS Roma

Sporting                               Ajax