Gimnastică: Româncele, calificate în trei finale la Cupa Mondială de la Doha

colaj gimnaste 1

Cătălina Ponor (28 ani) a obținut cea mai mare notă din calificările la bârnă, 14,650, a doua fiind elvețianca Giulia Steingruber, 14,250 puncte, potrivit site-ului Federației Române de Gimnastică. Tânăra Dora Vulcan s-a clasat doar pe locul 14 la acest aparat, cu 13,000.

La paralele, Diana Bulimar și Dora Vulcan au avut o evoluție bună și au reușit calificarea în finală. Bulimar a obținut a patra notă în calificări, 13,700, iar Vulcan a fost a opta, cu 13,450. Giulia Steingruber a avut cea mai mare notă, 14,700.

Bulimar și Vulcan s-au calificat și în finala de la sol, Didi Bulimar obținând a cincea notă în calificări (13,650), iar Vulcan a opta (13,400). Suedeza Jonna Adlerteg a primit cea mai mare notă din calificări la acest aparat, 15,000.

Vineri va avea loc finala feminină de la paralele, iar sâmbătă sunt programate cele de la bârnă și sol.

La startul calificărilor concursului de la Doha, din cadrul FIG Challenge Cup Series, s-au aliniat 111 gimnaști și gimnaste din 33 de țări.