Irina Begu, eliminată de Eugenie Bouchard în optimile de finală de la Australian Open

begu

Începutul partidei a fost unul slab pentru jucătoarea din România. Begu a reușit să își câștige o singură dată serviciul și a pierdut rapid primul set, scor 6-1.

Irina Begu a continuat seria negativă și la începutul setului al doilea, pierzându-și de două ori serviciul și nereușind să pună probleme la retur. La 3-0 pentru Eugenie Bouchard românca a revenit însă în meci, a câștigat cinci game-uri consecutive, reușind apoi să câștige setul, scor 7-5.

Setul decisiv a început prost pentru sportiva din România, care și-a pierdut serviciul chiar din primul game. Eugenie Bouchard, mai sigură pe ea, și-a îmbunătățit performanța la serviciu, a mai făcut un break și și-a adjudecat setul. Scor final 6-1, 5-7, 6-2 și Irina Begu părăsește turneul de la Melbourne după cea mai bună performanță a carierei într-un Grand Slam.

Irina Begu va primi, pentru parcursul de la Australian Open, 240 de puncte WTA şi un cec în valoare de 175.000 de dolari australieni, aproximativ 125.000 de euro.