Irina Begu părăsește turneul de la Miami

irina begu- digisport

Begu a avut o evoluţie dezamăgitoare în meciul cu Keys. În primul set, românca nu a trimis nicio minge câştigătoare, ea reuşind trei abia în setul secund. De asemenea, Begu nu a avut nicio minge de break. Ea a condus de trei ori cu 40-0 şi a pierdut ghemul de fiecare dată.

Begu a acuzat oboseala, după partida istovitoare din faza anterioară a competiției, pe care a câștigat-o în mod spectaculos în fața Sabinei Lisicki, după două ore și 20 de minute de joc.

Prezenţa în optimi, cea mai bună performanţă din cariera româncei la Key Biscayne, este recompensată cu 67.590 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.

Şi Monica Niculescu a pierdut în optimi, astfel că singura jucătoare română rămasă în competiţie este Simona Halep. Sportiva din Constanţa va evolua, marţi, nu înainte de ora 20.00, cu elveţianca Timea Bacsinszky, favorită 19 şi poziţia 20 în ierarhia mondială, în faza sferturilor de finală.