Irina Camelia Begu a pierdut în decisiv finala de la Moscova, în fața Anastasiei Pavlyuchenkova

333058 333058 begu finala

Actualizare 14:40: Irina Begu a pierdut finala de la Moscova, în fața rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, scor 6-4, 5-7, 6-1.

Kremlin Cup este prima întrecere din circuitul profesionist în care Irina Begu reușește să învingă două jucătoare din Top 20, trecând aici de Ekaterina Makarova, locul 12, și Lucie Safarova, locul 17. Pe ultima a depășit-o chiar în semifinale, sâmbătă, scor 7-6, 1-6, 6-3.

Pentru jucătoarea antrenată de Adrian Cruciat este cea mai bună performanță a carierei, finală la un turneu din categoria Premier, după cea din septembrie 2012, când a câștigat turneul de 220.000 de dolari de la Tashkent. Ea mai are în palmares alte două finale pierdute, la Marbella, în 2011, și la Budapesta, în același an, scrie Digi Sport.

Pavlyuchenkova a câștigat singurul meci direct anterior cu Irina, la Seoul, în 2013, cu 6-2, 6-2.

Este al doilea an consecutiv când o reprezentantă a României joacă finala în capital Rusiei. Anul trecut, Simona Halep s-a impus aici în ultimul act în fața australiencei Samantha Stosur, scor 7-6, 6-2.

Irina Camelia Begu – Anastasia Pavlyuchenkova începe la ora 12:00 și va fi transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2. Meciul va putea fi urmărit LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro.