Nico Rosberg a câștigat MP de Formula 1 al Bahrainului

formula 1

Locul al patrulea a fost ocupat de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull, al cincilea a trecut linia de sosire francezul Romain Grosjean de la Haas, iar al şaselea a fost olandezul Max Verstappen (Toro Rosso).

Pe locurile 7-10 s-a clasat în ordine rusul Danil Kviat (Red Bull), brazilianul Felipe Massa de la Williams, finlandezul Valtteri Bottas (WIlliams) şi belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren-Honda).

Stoffel Vandoorne l-a înlocuit la această cursă pe spaniolul Fernando Alonso, căruia medicii nu i-au permis să concureze după accidentul suferit la la Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului.

Al doilea pilot Ferrari, germanul Sebastian Vettel, a abandonat la Sakhir în turul de încălzire, din cauza unor probleme la motor.

A treie etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Chinei, va avea loc, pe 17 apilie, la Shanghai, și va fi transmisă în direct de Digi Sport.

Pilotul echipei Mercedes Nico Rosberg a câştigat a doua cursă consecutivă în 2016, Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, disputat, duminică, pe circuitul de la Sakhir, germanul fiind urmat de finlandezul Kimi Raikkonen de Ferrari şi de britanicul Lewis Hamilton, tot de la Mercedes.