Petra Kvitova a câştigat finala de la Wimbledon. Ea a învins-o cu 2-0 la seturi pe Eugenie Bouchard

Petra Kvitova

Petra Kvitova s-a impus în primul set cu scorul de 6-3, iar în setul al doilea cu 6-0.

ACTUALIZARE 4.

Petra Kvitova se desprinde în setul 2. Scorul este acum 4-0 pentru jucătoarea din Cehia.

Petra Kvitova o conduce pe Eugenie Bouchard cu 2-0 la gameuri în setul 2

ACTUALIZARE 3.

Petra Kvitova conduce cu 1-0 la gameuri în setul 2.

Petra Kvitova se impune în primul set cu scorul de 6-3.

Eugenie Bouchard reuşeşte şi ea un break şi reduce din diferenţă. Scorul este 5-3 pentru Petra Kvitova.

Petra Kvitova reuşeşte al doilea break şi conduce cu 5-2 în primul set.

ACTUALIZARE 2.

Petra Kvitova îşi câştigă destul de uşor serviciul şi conduce cu 4-2 în primul set.

Eugenie Bouchard reduce din diferanţă. Scorul este 3-2 pentru Kvitova.

Kvitova reuşeşte să se desprindă şi conduce cu 3-1 în primul set.

Petra Kvitova conduce cu 2-1 la gameuri.

ACTUALIZARE 1.

Bouchard a început bine. Și-a valorificat serviciul și a câştigat primul game. Petra Kvitova a reuşit şi ea să se impună pe propriul serviciu. Scorul este 1 – 1.

Petra Kvitova a declarat: Nu ştiu dacă eram prea tânără când am câştigat primul meu Grand Slam, dar cu siguranţă m-am bucurat. Ştiu că după ce câştigi primul Grand Slam, dacă eşti prea tânăr, trebuie să aştepţi până îl câştigi pe următorul şi sper că timpul meu a sosit, potrivit DigiSport.

Pentru Eugenie Bouchard, finala de la Wimbledon este prima de Grand Slam a carierei. Jucătoarea care a învins-o pe Simona Halep în semifinale nu are emoţii înaintea confruntării cu Kvitova. Canadianca a declarat: Ştiu că este o jucătoare foarte bună (n.r. Kvitova) şi cred că mă aşteaptă cel mai greu meci de la Wimbledon. Va fi o ocazie mare, este o situaţie nouă pentru mine. Voi intra pe teren şi voi încerca să profit de şansele mele. Ştiu că mă aflu într-o situaţie dificilă, dar despre asta e vorba în finalele de Grand Slam, aşa că abia aştept jocul!.