Simona Halep, eliminată de Timea Bacsinszky, la Miami

simona halep suparata - getty

ACTUALIZARE 23.37. Halep a pierdut și setul decisiv, cu 2-6.

ACTUALIZARE 23.10. Adversara Simonei a revenit în meci și a câștigat setul al doilea, cu 6-3.

ACUALIZARE 21.52. Simona s-a impus în primul set, cu 6-4.

ACTUALIZARE 21.00. Partida a început.

Partida se va juca nu înainte de ora 20:00, în cel de-al doilea meci de pe terenul central.

Adversara Simonei este pe jumătate româncă, tatăl acesteia, Igor Bacsinszky, este originar din Satu Mare.

Timea se află la a cincea participare la Miami şi la cea mai bună performanţă din întrecerea de la Florida, depăşind evoluţia din 2010, atunci când ajunsese în optimile de finală.

Aceasta va fi a treia întâlnire directă dintre cele două jucătoare, Halep câştigându-le pe precedentele două. Jucătoarea de 24 de ani s-a impus în 2010, la Torhout (ITF), cu 6-1, 6-3 şi în finala turneului de la Shenzen (2015), cu 6-2, 6-2.

Simona Halep are de apărat 390 de puncte la Miami, după ce anul trecut a atins semifinalele competiţiei din Florida, fiind învinsă de Serena Williams, în trei seturi, 2-6, 6-4, 5-7.

Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, s-a calificat în sferturile de finală ale Miami Open, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-4, pe britanica Heather Watson, locul 69 WTA.