SIMONA HALEP, ÎN SEMIFINALE LA SYDNEY

Simona Halep Sydney 2016 GettyImages-504652568-1

©FOTO: Gulliver/GettyImages

Halep va lupta pentru ultimul act al competiției, joi, 14 ianuarie (nu se știe momentan ora) contra rusoaicei Svetlana Kuzneţova, care, la rându-i, s-a impus în două seturi în fața italiancei Sara Errani, scor 7-6, 6-0. Rusoaica a revenit senzațional după ce în primul set a fost condusă cu 5-1.

Halep a luptat pentru calificarea în semifinale împotriva numărului 11 mondial, Katerina Pliskova. Românca a pierdut game-ul inaugural, dar a fost redutabilă apoi pe propriul serviciu şi, după două break-uri consecutive, a condus cu 5 la 1. Jucătoarea din Cehia nu a cedat şi s-a apropiat la un singur game. N-a fost însă suficient, Halep a închis setul cu 6 la 4, după 40 de minute. Actul secund a fost şi mai echilibrat. După 10 game-uri în care fiecare dintre jucătoare şi-a pierdut de câte două ori serviciul, scorul era egal, 5 la 5. Simona a reuşit un break şi apoi a servit pentru câştigarea meciului. Numărul 2 mondial s-a impus cu 7 la 5 şi va lupta cu Svetlana Kuzneţova pentru un loc în finală.