Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Cincinnati

Simona Halep Toronto Gulliver GettyImages august 2015 3

Simona Halep, a treia favorită a competiției din Ohio, și-a asigurat un cec în valoare de 57.380 dolari și 190 de puncte WTA în urma accederii în faza sferturilor de finală.

Reprezentanta țării noastre o va avea ca adversară în următorul său meci pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, care a profitat de abandonul adversarei sale din optimile de finală, Victoria Azarenka (Belarus), la scorul de 1-6, 3-0.

Principala favorită a turneului de la Cincinnati, americanca Serena Williams, numărul unu mondial, s-a calificat la rândul ei, fără probleme, în sferturile de finală, după victoria cu 6-0, 6-2 înregistrată în fața italiancei Karin Knapp. Liderul clasamentului WTA va juca în turul următor cu sârboaica Ana Ivanovic, cap de serie numărul 6, care a dispus cu 2-6, 6-4, 6-1 de Sloane Stephens din Statele Unite.

Rezultate (optimi de finală):
Simona Halep (România/N.3) — Andrea Petkovic (Germania/N.15) 4-6, 6-4, 6-2
Serena Williams (SUA/N.1) — Karin Knapp (Italia) 6-0, 6-2
Ana Ivanovic (Serbia/N.6) — Sloane Stephens (SUA) 2-6, 6-4, 6-1
Elina Svitolina (Ucraina/N.14) — Caroline Garcia (Franța) 6-0, 6-3
Lucie Safarova (Cehia/N.7) — Belinda Bencic (Elveția) 6-2, 0-0 (abandon Bencic)
Anastasia Pavliucenkova (Rusia) — Victoria Azarenka (Belarus) 1-6, 3-0 (abandon Azarenka)
Jelena Jankovic (Serbia) — Karolina Pliskova (Cehia/N.8) 6-2, 3-6, 7-5
Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) — Varvara Lepchenko (SUA) 6-3, 3-6, 6-4.