Sorana Cîrstea a adus calificarea în a doua Grupă Mondială a Fed Cup. România-Serbia, scor 3-1

250331 250331 sorana

Actualizare 17:05: Sorana Cîrstea a învins-o astăzi pe Bojana Jovanovski, scor 6-3, 6-7, 6-3. Deși România și-a asigurat victoria în duelul cu Serbia, se va mai juca și partida de dublu. Monica Niculescu și Irina Begu vor înfrunta cel mai probabil o formație alcătuită din Jovana Jaksic și Nina Stojanovic.

Cum a decurs partida Cîrstea-Jovanovski

-Sorana Cîrstea fructifică cea de-a şasea minge de meci şi se impune: 6-3, 6-7, 6-3, în meciul cu Bojana Jovanovski! România - Serbia 3-1! Suntem în Grupa Mondială II!

-Sorana Cîrstea îşi câştigă uşor serviciul, la 15, şi are 5-3 în setul decisiv.

-Sorana Cîrstea reuşeşte un nou break şi conduce cu 4-3.

-Sorana îşi pierde serviciul şi scorul în decisiv e 3-3.

-Game la zero pentru Jovanovski, primul din acest meci. Scorul e 3-2 în setul decisiv. Setul al doilea a durat o oră și 4 minute!

-După un game în care a servit sigur, Sorana păstrează diferența unui break: 3-1.

-Bojana Jovanovski își face serviciul cu dificultate, dar reduce diferența: 2-1.

-Game la zero pe propriul serviciu și Cîrstea se distanțează: 2-0.

-Sorana a început excelent setul decisiv. Break și conduce cu 1-0!

-La a doua astfel de oportunitate sârboaica n-a mai greșit: 9-7 în tie break și 7-6 în setul al doilea. Urmează decisivul.

-Sorana salvează prima minge de set avută de Jovanovski!

-La 6-5, Sorana ratează a treia minge de meci, pe propriul serviciu. E 6-6.

-E 5-5 în tie break, după ce Sorana a comis două duble greșeli. Tensiunea este mare în acest final de set secund.

-Setul al doilea se decide la tie-break. E 6-6, servește prima Sorana!

-6-5 pentru Sorana care câștigă primul game după ce le-a pierdut pe precedentele trei.

-5-5! Bojana Ivanovski revine de la 2-5 și după ce a salvat două mingi de meci.

-Moment tenisonat în game-ul 9. Sorana a servit as la 30-0 , Jovanovski a contestat mingea, iar arbitra de scaun i-a dat dreptate sârboaicei. A urmat o dublă greșeală, apoi, la mingea de break a lui Jovanovski încă una și astfel scorul e acum 5-4.

-Jovanovski reușește să salveze două mingi de meci de care a beneficiat Sorana și scorul devine 5-3.

-Excelentă în continuare la serviciu Sorana Cîrstea! 5-2, un singur game până la victorie!

-4-2, al doilea break, Sorana se distanțează!

-Sorana arevenit de la 0-30, a câștigat patru puncte consecutive și conduce cu 3-2.

-2-1 pentru Sorana, care câștigă pe propriul serviciu cu multă siguranță. Egalează Jovanovski.

-După cel mai lung game al disputei, Sorana Cîrstea face re-break și egalează la 1.

-Jovanovski începe setuls ecund cu un break și Sorana e condusă cu 1-0.

-SET Sorana! 6-3 pentru româncă, în partida care ar putea aduce calificarea României.

-5-3 pentru Sorana, care nu și-a cedat niciodată serviciu în acest meci.

-Jovanovski își foace serviciul cu mare dificultate. Este 4-3 pentru Sorana, dar sârboaica dă semne de oboseală, după ce de dimineațăa jucat și cu Simona Halep.

-Sorana conduce cu 4-2 după ce a reușit să salveze o minge de break de care a beneficiat adversara sa.

-3-2, Sorana păstrează un break avans.

-3-1! Sorana e sigură pe serviciu, câștigă game-ul și conduce la diferență de două.

-Bojana Jovanovski își face serviciul și scorul devine 1-2. Dacă Sorana învinge, România câștigă meciul cu 3-1 și se califică în Grupa Mondială II a Fed Cup.

-Break reușit de Sorana în debutul disputei. Românca își face serviciul ușor în game-ul doi și conduce cu 2-0.

-A început meciul Soranei Cîrstea, cu Jovanovski la serviciu.

Actualizare 14:00: Simona Halep a pierdut a doua partidă disputată astăzi contra Anei Ivanovici, scor 3-6, 6-7. Astfel, scorul la general este 2-1 pentru România.

Astăzi mai urmează să se dispute partidele:

Sorana Cîrstea - Bojana Jovanovski

Irina Begu/Monica Niculescu - Jovana Jaksic/Nina Stojanovic

Cum a decurs partida Halep – Ivanovic:

-Ana Ivanovic a avut patru mingi de meci și a fructificat-o pe prima! Simona Halep - Ana Ivanovic 3-6, 6-7 (2-7).

-Ana Ivanovic conduce cu 3-0 în tie-break, după ce a reușit un minibreak.

-6-6! Se joacă tie-break în setul al doilea. Prima servește Simona.

-Serviciu sigur al Simonei, care conduce cu 6-5 și e la un break de a egala situația la seturi.

-5-5! Simona reușește break-ul într-un moment când putea să piardă partida. Setul al doilea se prelungește.

-Simona Halep a beneficiat de o minge de 5-4, a ratat, Ivanovic a reușit break-ul și va servi pentru meci!

-Simona își face serviciul, conduce cu 4-3. Ivanovic replică și e egalitate: 4-4.

-Egalitate la 3 în setul al doilea, după două greșeli neforțate ale Simonei, care alternează momentele bune de joc cu cele mai puțin inspirate.

-Simona Halep continuă seria bună și repetă scenariul primului set, când a revenit de la 0-2 și a condus cu 3-2.

-E egalitate la 2 în setuls ecund, break reușit de Simona.

-Game la zero reușit de Simona Halep, primul după o serie de șase gameuri adjudecate de Ivanovic: 3-6, 1-2.

-2-0 pentru sârboaică în setul secund, după un as la ultimul punct al gmae-ului doi.

-Ana Ivanovic începe cu un break setul secund, conduce cu 1-0 și are acum cinci game-uri consecutive câștigate.

-Ana Ivanovic câștigă primul set cu 6-3!

-Serie de trei game-uri consecutive câștigate de Ivanovici, ultimele două cu scurte. Sârboaica servește pentru câștigarea primului set: 5-3.

-Simona a irosit două mingi de break, Ivanovic a rezistat, a servit mai bine în finalul game-ului și conduce cu 4-3.

-Ana Ivanovic nu cedează, reușește un re-break și egalează la 3.

-Trei game-uri consecutive reușite de Simona Halep, care de la 0-2 revine și conduce cu 3-2!

-E 2-2, după ce Simona a reușit să-și câștige serveciul, nu fără emoții.

-Re-break reușit de Simona Halep și scorul este 2-1. Simona are șansa să egaleze pe propriul serviciu.

-Simona Halep și-a pierdut serviciul. Ivanovic conduce cu 2-0, după primul break al disputei.

-A început partida Simona Halep - Ana Ivanovic! Sârboaica e la serviciu. Ivanovic a câștigat primul game și conduce cu 1-0.

Simona Halep va juca al doilea meci al zilei împotriva Anei Ivanovic. Partida va începe apropximativ la ora 12:15.

Cum a decurs partida Halep – Jovanovski

-Simona câștigă ultimul game la zero și se impune, 6-2, 6-4! România conduce Serbia cu 2-0!

-Reacție de mare campioană a Simonei Halep, care face re-break și servește pentru câștigarea meciului: 5-4!

-Primele probleme pentru Simona. De la 30-0 ea pierde pe propriul serviciu și este egalitate în setul secund: 4-4.

-Sârboaica Jovanovski își câștigă serviciul și scorul e 4-3. Simona Halep va juca și în următoarea aprtidă a zilei, contra Anei Ivanovic.

-4-2. Simona Halep a câștigat greu cel mai lung game a meciului. A condus cu 40-0, dar Jovanovski a revenit și a avut două mingi de break, ambele salvate de româncă.

-Bojana Jovanovski își face serviciul și scorul e 3-2 în setul al doilea.

-Simona își face serviciul și conduce cu 3-1. Se apropie de a doua victorie a României în confruntarea cu Serbia.

-E 2-1 pentru Simona. Până acum, în setuls ecund, nicio jucătoare nu a câștigat pe propriul serviciu.

-Setul secund începe cu un nou break reușit de Simona. Bojana Jovanovski replică și face re-break. 6-2, 1-1.

-Halep conduce cu 1-0 la seturi. 6-2 în primul set, al doilea începe cu Jovanovski la serviciu.

-Simona reușește re-break-ul și va servi pentru set: 5-2!

-Simona își pierde serviciul. A fost condusă cu 0-40, a revenit la 30-40 dar apoi a trimis un vole simplu în fileu. 4-2.

-Jovanovski e la serviciu în primul game al zilei. Simona returnează excelent în reușește break-ul: 4-1.

Ieri, Sorana Cîrstea a învins-o pe Ana Ivanovic în trei seturi, 3-6, 6-1, 6-2.