VIDEO. Noua Zeelandă, prima finalistă a Cupei Mondiale la rugby 2015

eseu noua zeelanda - digisport

Handre Pollard a punctat primul din lovitură de pedeapsă, dar All Blacks au revenit rapid. Jerome Kaino a culcat balonul în terenul de ţintă advers, iar Carter a transformat. Africa de Sud a preluat din nou avantajul, graţie aceluiaşi Pollard, care a mai transformat două lovituri de pedeapsă. La pauză, Springboks au condus cu 12 la 7.

Noua Zeelandă a forţat în startul reprizei secunde. Dropgolul lui Dan Carter şi eseul lui Beauden Barrett i-au adus pe All Blacks în avantaj de cinci puncte, 17 la 12. Diferenţa s-a păstrat până în minutul 69, când Africa de Sud s-a apropiat la doar două puncte. Noua Zeelandă a gestionat bine ultimele minute de joc şi s-a impus cu 20 la 18.

Duminica viitoare, All Blacks vor juca finala Cupei Mondiale de rugby pentru a patra oară în istorie.

Pentru al doilea loc din ultimul act se vor lupta Argentina şi Australia. Partida va fi transmisă pe Digi Sport azi, de la ora 18:00.

(Alte imagini din timpul partidei Africa de Sud-Noua Zeelandă puteți urmări AICI)