Sari la conținut

VIDEO. România, de la egal la egal cu Squadra Azzura

Cu 11 jucători de la 11 echipe diferite şi cu Săpunaru titular la revenirea la naţională după patru ani, România a avut o primă repriză aproape perfectă cu Italia. Torje i-a dat emoţii mari lui Buffon cu un şut din afara careului. Stancu a profitat de o gafă a lui Barzagli şi a deschis apoi scorul. A fost al 11-lea gol primit de italieni în cele 10 meciuri disputate în 2015. Gazdele puteau egala, dar Tătăruşanu a avut o intervenţie excelenta în faţa lui El Shaarawy. Italienii au cerut penalty în prelungirile primei reprize, la o intervenţie a lui Chiricheş asupra lui Eder.

În partea secundă, acelaşi Eder a obţinut lovitura de pedeapsă, iar Marchisio a egalat. Cvadrupla campioană mondială a preluat conducerea după ce Gabbiadini, scos din ofsaid de Săpunaru, a marcat pentru 2-1. Introdus în locul lui Bogdan Stancu, Florin Andone a stabilit scorul final 2-2, după o gafă a lui Sirigu. A fost prima reuşită a atacantului în tricoul naţionalei.