EURO 2016 | Grupa C: Germania - Ucraina, debutul campioanei mondiale. 2-0 în minutul 90+3

gol 2 germania

Minutul 90+3: Intrat pe teren în minutul 90, Bastian Schweinsteiger înscrie şi duce scorul la 2-0 pentru Germania

Minutul 75: Müller ratează o nouă ocazie a Germaniei

Minutul 68: Draxler ratează din nou majorarea scorului. Germania a început să-şi impună jocul iar raportul ocaziilor la poartă a devenit 12-6 în favoarea campioanei mondiale

Minutul 57: Rakiţkii ratează egalarea scorului. Raportul ocaziilor a gol este 9-6 în favoarea Germaniei

Minutul 48: Prima ocazie a reprizei a două şi-o trece în cont Germania, prin Draxler

Minutul 45: Deşi posesia mingii este net în favoarea Germaniei (63%), statisticile primei reprize sunt echilibrate. Campioana mondială a avut 6 ocazii de gol, în timp ce Ucraina a trimis de 5 ori balonul spre poartă. Raportul cornerelor este 7 - 4 în favoarea Ucrainei

Minutul 43: Şevciuk ratează din nou

Minutul 37: Şutul lui Konoplianka este respins de pe linia porţii de Boateng. Ucrainenii au reclamat golul, însă analiza video arată că mingea nu a depăşi linia

Minutul 31: Veteranul Şevciuk (37 de ani) de ani ratează o ocazie de egalare

Minutul 27: Şutul pe poartă al ucraineanului Kaceridi este respins de portarul Germaniei

Minutul 19. Mustafi deschide scorul pentru campioana mondială. Este primul gol primit de Ucraina în cele 4 meciuri jucate până acum la un turneu final al Campionatului European

Minutul 5: Ucraina răspunde cu o ratare a lui Konoplianka

Minutul 4: Primele ocazii ale meciului aparţin Germaniei. Götze şi Draxler au ratat la distanţă de câteva zeci de secunde unul de altul

Antrenor: Mihailo Fomenko

Serghei Sidorciuk joacă pentru a 13-a oară în echipa naţională este considerat „talismanul norocos” al acesteia. Cu el pe teren, Ucraina a câştigat 10 meciuri şi a făcut egal în celelalte două.

10 dintre cei 11 fotbalişti cu care Germania începe meciul cu Ucraina sunt campioni mondiali. Singurul nou-venit este Jonas Hector.

Germania porneşte, evident, din postura de favorită în această întâlnire. Nu este doar deţinătoarea titlului mondial, dar conduce şi în disputele directe cu Ucraina. Au fost 4 întâlniri oficiale până acum din care campioana mondială a câştigat două iar alte două s-au încheiat la egalitate.

Germania participă pentru a 12-a oară consecutiv la Turneul Final al Campionatului European de Fotbal, competiţie pe care a câştigat-o de 3 ori.