EURO 2016 | Grupa D, ora 22:00: Spania - Turcia. 3-0, scor final

spania gol 3 turcia

Minutul 90+3. Spania a încheiat partida în atac, în faţa unei formaţii a Turciei fără replică

Minutul 66. Spania continuă să atace şi a strâns până acum 15 ocazii de gol

Minutul 56. Statisticile arată o echipă a Turciei timorată în faţa puternicei sale adversare. Fotbaliştii lui Fatih Terim au avut doar 4 ocazii de gol şi o posesie a mingii de 40%

Minutul 48. Campioana europeană devine prima echipă care marchează mai mult de două goluri într-un meci la EURO 2016. Morata, cel care a deschis scorul, a majorat avantajul Spaniei

Minutul 37. Campioana europeană profită de moment şi majorează scorul prin Nolito

Minutul 34. Morata deschide scorul

Minutul 24. Hakan Çalhanoğlu ratează prima ocazie de gol a Turciei

Minutul 22. Spania atacă cu aproape toată echipa dar a avut până acum doar 3 şuturi spre poarta adversă

Minutul 15. Şutul lui Iniesta este blocat de portarul turc

Minutul 12. Pique ratează o ocazie pentru Spania

Minutul 9. Al doilea cartonaş galben îl primeşte chiar Burak Yılmaz

Minutul 2. Primul eveniment al meciului îl are ca protagonist pe căpitanul Spaniei. Ramos a primit un cartonaş galben , după ce l-a faultat pe Burak Yılmaz

Spania

13 De Gea - 18 Jordi Alba, 15 Ramos, 3 Piqué, 16 Juanfran - 6 Iniesta, 5 Busquets, 10 Fàbregas - 22 Nolito, 7 Morata, 21 Silva

Antrenor: Vicente del Bosque

Turcia

1 Volkan Babacan - 18 Caner Erkin, 3 Hakan Balta, 15 Mehmet Topal, 7 Gökhan Gönül - 14 Oğuzhan Özyakup, 8 Selçuk İnan, 16 Ozan Tufan - 10 Arda Turan, 17 Burak Yılmaz, 6 Hakan Çalhanoğlu

Antrenor: Fatih Terim

Arbitru: Milorad Mažić, Serbia

În prima etapă, trupa lui Vicente Del Bosque s-a impus greu în faţa Cehiei, scor 1-0, cu un gol marcat pe final de Pique. În aceste condiţii, presiunea de pe umerii spaniolilor este una imensă. Fanii nu-şi doresc doar calificarea, dar şi o prestaţie demnă ce câştigătoarea ultimelor două ediţii ale Campionatului European şi primul loc în grupă.

Turcia a pierdut în faţa Croaţiei, iar un alt eşec ar face ca şansele sale de calificare să scadă dramatic. Nici tradiţia nu este de partea echipei lui Fatih Terim. Singurul succes al turcilor în faţa adversarilor de azi a fost obţinut în urmă cu 62 de ani, 1-0.

Cele două echipe au fost adversare ultima oară în calificările pentru Campionatul Mondial din 2010, când Spania s-a impus în ambele întâlniri.