Sari la conținut

EURO 2016. Programul complet

Foto: Gulliver/GettyImages 

Naționala de fotbal a României va juca meciul de deschidere, în compania echipei gazdă, Franța, pe 10 iunie, pe Stade de France din Saint-Denis (22:00, ora României).

Al doilea joc al tricolorilor este programat pe 15 iunie, contra Elveției, la Paris (Parc des Princes, 19:00), iar ultimul meci din grupă va avea loc la Lyon, împotriva Albaniei, pe 19 iunie (22:00).

Finala competiției va avea loc în data de 10 iulie, pe Stade de France, notează Agerpres.

Programul meciurilor din Grupa A 

Vineri, 10 iunie 

Franța — România (Stade de France — Saint-Denis, 22,00, ora României) 

Sâmbătă, 11 iunie 

Albania — Elveția (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 16,00) 

Miercuri, 15 iunie 

România — Elveția (Parc des Princes — Paris, 19,00) 
Franța — Albania (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00) 

Duminică, 19 iunie 

Elveția — Franța (Stade Pierre Mauroy — Lille, 22,00) 
România — Albania (Stade de Lyon — Lyon, 22,00)

Programul meciurilor din Grupa B 

Sâmbătă, 11 iunie 

Țara Galilor — Slovacia (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 19,00) 
Anglia — Rusia (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00) 

Miercuri, 15 iunie 

Rusia — Slovacia (Stade Pierre Mauroy — Lille, 16,00) 

Joi, 16 iunie 

Anglia — Țara Galilor (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 16,00) 

Luni, 20 iunie 

Rusia — Țara Galilor (Stadium de Toulouse — Toulouse, 22,00 
Slovacia — Anglia (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 22,00)

Programul meciurilor din Grupa C 

Duminică, 12 iunie 

Polonia — Irlanda de Nord (Stade de Nice — Nisa, 19,00) 
Germania — Ucraina (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22,00) 

Joi, 16 iunie 

Ucraina — Irlanda de Nord (Stade de Lyon — Lyon, 19,00) 
Germania — Polonia (Stade de France — Saint-Denis, 22,00) 

Marți, 21 iunie 

Ucraina — Polonia (Stade Velodrome — Marsilia, 19,00) 
Irlanda de Nord — Germania (Parc des Princes — Paris, 19,00)

Programul meciurilor din Grupa D 

Duminică, 12 iunie 

Turcia — Croația (Parc des Princes — Paris, 16,00) 

Luni, 13 iunie 

Spania — Cehia (Stadium de Toulouse — Toulouse, 16,00) 

Vineri, 17 iunie 

Cehia — Croația (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 19,00) 
Spania — Turcia (Stade de Nice — Nisa, 22,00) 

Marți, 21 iunie 

Cehia — Turcia (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 22,00) 
Croația — Spania (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 22,00)

Programul meciurilor din Grupa E 

Luni, 13 iunie 

Irlanda — Suedia (Stade de France — Saint-Denis, 19,00) 
Belgia — Italia (Stade de Lyon — Lyon, 22,00) 

Vineri, 17 iunie 

Italia — Suedia (Stadium de Toulouse — Toulouse, 16,00) 

Sâmbătă, 18 iunie 

Belgia — Irlanda (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 16,00) 

Miercuri, 22 iunie 

Italia — Irlanda (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22,00) 
Suedia — Belgia (Stade de Nice — Nisa, 22,00)

Programul meciurilor din Grupa F 

Marți, 14 iunie 

Austria — Ungaria (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 19,00) 
Portugalia — Islanda (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 22,00) 

Sâmbătă, 18 iunie 

Islanda — Ungaria (Stade Velodrome — Marsilia, 19,00) 
Portugalia — Austria (Parc des Princes — Paris, 22,00) 

Miercuri, 22 iunie 

Islanda — Austria (Stade de France — Saint-Denis, 19,00) 
Ungaria — Portugalia (Stade de Lyon — Lyon, 19,00)

Optimi de finală 

Sâmbătă, 25 iunie 

Meci 1: A2 — C2 (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 16,00) 
Meci 2: D1 — B/E/F3 (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 22,00) 
Meci 3: B1 — A/C/D3 (Parc des Princes — Paris, 19,00) 

Duminică, 26 iunie 

Meci 4: F1 — E2 (Stadium de Toulouse — Toulouse, 22,00) 
Meci 5: C1 — A/B/F3 (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 19,00) 
Meci 7: A1 — C/D/E3 (Stade de Lyon — Lyon, 16,00) 

Luni, 27 iunie 

Meci 6: E1 — D2 (Stade de France — Saint-Denis, 19,00) 
Meci 8: B2 — F2 (Stade de Nice — Nisa, 22,00)

Sferturi de finală 

Joi, 30 iunie 

1: Meci 1 — Meci 2 (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00) 

Vineri, 1 iulie 

2: Meci 3 — Meci 4 (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22,00) 

Sâmbătă, 2 iulie 

3: Meci 5 — Meci 6 (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 22,00)

Duminică, 3 iulie 

4: Meci 7 — Meci 8 (Stade de France — Saint-Denis, 22,00)

Semifinale 

Miercuri, 6 iulie 

1: sfert 1 — sfert 2 (Stade de Lyon — Lyon, 22,00) 

Joi, 7 iulie 

2: sfert 3 — sfert 4 (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00)

Finala

Duminică, 10 iulie 

semifinala 1 — semifinala 2 (Stade de France — Saint-Denis, 22,00)