EURO 2016 | Turneul victoriilor în prelungiri

gol bale tara galilor slovacia 2 uefa-1

Meciul care a dat semnalul a fost cel de deschidere, dintre Franţa şi România. Victoria echipei ţării gazdă a Turneului Final a fost decisă de Payet, în minutul 89.

Meciul 2: Albania - Elveţia 0-1. Singura întâlnire de până acum în care debutul a fost decisiv. Schar a marcat singurul gol în minutul 5.

Meciul 3: Ţara Galilor - Slovacia 2-1. Scorul final a fost stabilit de galezul Robson-Kanu, în minutul 81.

Meciul 4: Anglia - Rusia 1-1. Berezuţki a egalat pentru Rusia în minutul 90+2

Meciul 5: Turcia - Croaţia 0-1. Al doilea, şi deocamdată ultimul, meci al cărui scor a fost decis înainte de pauză. Modric a marcat în minutul 41

Meciul 6: Polonia - Irlanda de Nord 1-0. Singurul gol a fost înscris de Milik, în minutul 51

Meciul 7: Germania - Ucraina 2-0. Campioana mondială a deschis repede scorul, în mintul 19, prin Mustafi. A avut nevoie însă de prelungiri pentru a se impune. Schweinsteiger a marcat în minutul 90+2.

Meciul 8: Spania - Cehia 1-0. Deţinătoarea trofeului european a avut emoţii până în minutul 87, când Pique a înscris golul victoriei.

Meci 9: Irlanda - Suedia 1-1. Partida în care s-a înregistrat primul autogol al EURO 2016. Un fotbalist irlandez a marcat în proprie poartă în minutul 71 şi a stabilit scorul final.

Meciul 10: Belgia - Italia 0-2. Pelle a marcat al doilea gol al Italiei în minutul 90+3

Meciul 11: Austria - Ungaria 0-2. Scorul final a fost stabilit de Stieber, în minutul 87.

Meciul 12: Portugalia - Islanda 1-1. Bjarnason a egalat pentru Islanda, în minutul 50.

Meciul 13: Rusia - Slovacia 1-2. Condusă cu 2-0, Rusia a reuşit golul de onoare în minutul 80, prin Gluşakov.

Meciul 14: România - Elveţia 1-1. Bogdan Stancu a deschis scorul din 11 metri, în minutul 18. Mehmedi a egalat în minutul 57.

Meciul 15: Franţa - Albania 2-0. Mare favorită a întâlnirii, Franţa a avut nevoie de 90 de minute ca să marcheze primul gol, prin Griezmann. Al doilea a fost marcat de Payet, în minutul 90+6.

Meci 16: Anglia - Ţara Galilor 2-1. Condusă la pauză de Ţara Galilor, Anglia a obţinut victoria în minutul 90+2, prin golul lui Sturridge.

Meciul 17: Ucraina - Irlanda de Nord 0-2. Scorul final a fost stabilit de McGinn în minutul 90+6.