A treia oară când Steaua îi înscrie lui Dinamo 5 goluri, a doua oară când îi dă 4 într-o repriză. Cifrele derby-ului

238458 238458 tabela

Cea mai prolifică repriză, după 58 de ani

Elevii lui Reghecampf au condus cu 1-0 (Latovlevici '21), însă s-au văzut egalaţi de Dorin Rotariu ('32). În minutele rămase până la pauză, trupa din Ghencea a mai perforat însă de trei ori poarta apărată de Bălgrădean (Varela '39, Chipciu '42, Tănase '45+2). Statistica spune că aceasta este cea mai prolifică repriză a Stelei într-un derby după 58 de ani.

Steaua a mai reuşit o singură dată în istorie să înscrie de patru ori într-o repriză în poarta rivalei. Se întâmpla pe 16 septembrie 1956, când, cunoscută sub numele de CCA, gruparea militară s-a impus cu 4-3. La pauză, scorul fusese 4-1, după golurile lui Constantin ('30, '36), Tătaru I ('32) şi Alecsandrescu ('39). Pe de altă parte, şi formaţia din Ştefan cel Mare a reuşit să înscrie de 4 ori într-o repriză contra trupei din Ghencea: în finala Cupei din 1964 (5-3, 1-2 la pauză). "Câinii" au înscris în a doua parte de 4 ori, prin Radu Nunweiller ('53), Ion Pîrcălab ('60), Constantin Frăţilă ('83) şi Octavian Popescu ('88) şi au câştigat trofeul.

De trei ori cinci goluri

De asemenea, în meciul de pe Arena Naţională a fost pentru a treia oară când roş-albaştrii reuşesc să îi dea cinci goluri lui Dinamo. O mai făcuseră în 1985 (5-0 în Cupă) şi 1998 (5-0 în campionat, meci după care Viorel Hizo a fost demis).

Steaua nu a mai câștigat la trei goluri diferență din 2000, când a învins cu 4-1 în Ghencea, în campionat, după un meci în care Vlădoiu a reuşit un hat-trick. Ultimul „derby de România” încheiat la trei goluri diferență a fost în noiembrie 2002, când a câștigat Dinamo (3-0), în optimile Cupei.

Ultima oară când s-au marcat cel puţin șapte goluri într-un derby Steaua-Dinamo a fost în 1990. Atunci s-au înscris 10 goluri (6-4), în finala Cupei. Acela a fost și derby-ul cu cele mai multe goluri din istorie.