Atletico Madrid, prima echipă calificată în finala Ligii Campionilor

GettyImages-527706166

Într-o partidă cu două penaltiuri ratate, Bayern Munchen a dominat aproape integral partida de pe teren propriu.

Xabi Alonso a deschis scorul în minutul 31 dintr-o lovitură liberă, pentru ca trei minute mai târziu Muller să rateze majorarea scorului din penalty.

Griezmann a egalat pentru Atletico în minutul 54 dintr-o fază la limita offsaid-ului.

Lewandowski a produs scorul final în minutul 74, dintr-o pasă cu capul a lui Arturo Vidal, iar de aici jucătorii lui Bayern au asediat poarta lui Oblak.

Cu șase minute înainte de final, Torres a fost faultat la limita careului, iar arbitrul a dictat penalty. Tot spaniolul a executat lovitura de pedeapsă, dar Neuer s-a opus.

Pe final, bavarezii nu au mai înscris, deși au atacat încontinuu, iar Atletico Madrid s-a calificat în finală.

Miercuri urmează a doua semifinală, dintre Real Madrid și Manchester City. Partida tur s-a încheiat 0-0.