CM 2014. Olanda s-a calificat în semifinale şi va întâlni Argentina

olanda

Reprezentativa Olandei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, în urma victoriei de sâmbătă, de la Salvador, din meciul cu selecţionata statului Costa Rica, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare.

După cele 90 de minute de joc şi cele două reprize de prelungiri, scorul a fost egal 0-0.

La loviturile de departajare pentru Olanda au marcat Van Persie, Robben, Sneijder şi Kuyt.

Pentru Costa Rica au transformat Borges, Gonzalez şi Bolanos, în timp ce Ruiz şi Umana au ratat.

Olanda: Cillessen (Krul '120+1)- Vlaar, De Vrij, Martins Indi (Huntelaar '106), Kuyt - Blind, Sneijder, Wijnaldum - Depay (Lens '76), Van Persie, Robben. Selecţioner: Louis van Gaal

Costa Rica: Navas - Acosta, Gamboa (Myrie '79), Diaz, Gonzalez, Umana - Ruiz, Tejeda (Cubero '97), Borges, Bolanos - Campbell (Urena '66). Selecţioner: Jorge Luis Pinto

Cartonaşe galbene: Martins Indi '64, Huntelaar '112 / Diaz '37, Umana '52, Gonzalez '81, Acosta '107

Arbitri: Ravşan Irmatov (Uzbekistan) - Abduxamidullo Rasulov (Uzbekistan), Bahadir Koşkarov (Kârgâstan) - Noumandiez Doue (Coasta de Fildeş).

În semifinale, Olanda va întâlni Argentina, care a învins Belgia, scor 1-0.

Programul partidelor care se vor disputa, marţi şi miercuri, în semifinalele Cupei Mondiale: