Sari la conținut

Cupa Mondială începe azi, la 23:00 cu partida Brazilia - Croația. Programul meciurilor și orele de start

Grafică Digi Sport

Meciul de debut se va juca la Sao Paulo, acolo unde Brazilia va întâlni Croația de la ora 23:00, într-un duel din Grupa A. Tot la Sao Paulo se disputa și ultima confruntare, Coreea de Sud - Belgia, din grupa H, cu începere de la ora 23:00.

Majoritatea partidelor se vor disputa fie la ora 19:00, fie la ora 23:00. Există însă și meciuri programate la alte ore, din cauza temperaturilor ridicate din Brazilia. Ora de start a partidelor este ora României.

Grupa A: Brazilia, Croația, Mexic, Camerun
Program:

12 iunie: Brazilia - Croaţia, la Sao Paulo, 23:00
13 iunie: Mexic - Camerun, la Natal, 19:00
17 iunie: Brazilia - Mexic, la Fortaleza, 22:00
19 iunie: Camerun - Croaţia, la Manaus, 01:00
23 iunie: Camerun - Brazilia, la Brasilia, 23:00
23 iunie: Croaţia - Mexic, la Recife, 23:00

Grupa B: Spania, Olanda, Chile, Australia
Program:

13 iunie: Spania - Olanda, la Salvador, 23:00
14 iunie: Chile - Australia, la Cuiaba, 01:00 
18 iunie: Australia - Olanda, la Porto Alegre, 19:00
18 iunie: Spania - Chile, la Rio de Janeiro, 22:00
23 iunie: Australia - Spania, la Curitiba, 19:00
23 iunie: Olanda - Chile, la Sao Paulo, 19:00

Grupa C: Columbia, Grecia, Coasta de Fildeș, Japonia
Program:

14 iunie: Columbia - Grecia, la Belo Horizonte, 19:00
15 iunie: Coasta de Fildeş - Japonia, la Recife, 04:00
19 iunie: Columbia - Coasta de Fildeş, la Brasilia, 19:00
20 iunie: Japonia - Grecia, la Natal, 01:00
24 iunie: Japonia - Columbia, la Cuiaba, 23:00 
24 iunie: Grecia - Coasta de Fildeş, la Fortaleza, 23:00

Grupa D: Uruguay, Costa Rica, Anglia, Italia
Program:

14 iunie: Uruguay - Costa Rica, la Fortaleza, 22:00
15 iunie: Anglia - Italia, la Manaus, 01:00
19 iunie: Uruguay - Anglia, la Sao Paulo, 22:00
20 iunie: Italia - Costa Rica, la Recife, 19:00
24 iunie: Italia - Uruguay, la Natal, 19:00
24 iunie: Costa Rica - Anglia, la Belo Horizonte, 19:00

Grupa E: Elveția, Ecuador, Franța, Honduras
Program:

15 iunie: Elveţia - Ecuador, la Brasilia, 19:00 
15 iunie: Franţa - Honduras, la Porto Alegre, 22:00 
20 iunie: Elveţia - Franţa, la Salvador, 23:00 
21 iunie: Honduras - Ecuador, la Curitiba, 01:00 
25 iunie: Honduras - Elveţia, la Manaus, 23:00 
25 iunie: Ecuador - Franţa, la Rio de Janeiro, 23:00

Grupa F: Argentina, Bosnia-Herzegovina, Iran, Nigeria
Program:

16 iunie: Argentina - Bosnia-Herţegovina, la Rio de Janeiro, 01:00
16 iunie: Iran - Nigeria, la Curitiba, 01:00 
21 iunie: Argentina - Iran, la Belo Horizonte, 19:00
22 iunie: Nigeria - Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, 01:00
25 iunie: Nigeria - Argentina, la Porto Alegre, 19:00 
25 iunie: Bosnia-Herţegovina - Iran, la Salvador, 19:00

Grupa G: Germania, Portugalia, Ghana, Statele Unite
Program:

16 iunie: Germania - Portugalia, la Salvador, 20:00
17 iunie: Ghana - SUA, la Natal, 01:00 
21 iunie: Germania - Ghana, la Fortaleza, 22:00
23 iunie: SUA - Portugalia, la Manaus, 01:00 
26 iunie: SUA - Germania, la Recife, 19:00 
26 iunie: Portugalia - Ghana, la Brasilia, 19:00

Grupa H: Belgia, Algeria, Rusia, Coreea de Sud
Program:

17 iunie: Belgia - Algeria, la Belo Horizonte, 19:00
18 iunie: Rusia - Coreea de Sud, la Cuiaba, 01:00 
22 iunie: Coreea de Sud - Algeria, la Porto Alegre, 22:00 
22 iunie: Belgia - Rusia, la Rio de Janeiro, 19:00 
26 iunie: Algeria - Rusia, la Curitiba, 23:00 
26 iunie: Coreea de Sud - Belgia, la Sao Paulo, 23:00

Partidele de la CM vor avea loc pe 12 stadioane, în 12 orașe. Faza eliminatorie va începe cu optimile, pe 28 iunie, la Belo Horizonte.

Între 28 iunie și 1 iulie vom afla sfert-finalistele, care se vor duela pentru un loc în careul de ași între 4 și 5 iulie.

Semifinalele au loc pe 8 și 9 iulie, la Belo Horizonte și Sao Paulo, iar finala este la Rio de Janeiro, pe 13 iulie. Meciul pentru locul 3 va avea loc la Brasilia, pe 12 iulie.