LIGA 1. Steaua şi-a asigurat titlul de campioană a României

steaua digisport

Steaua are un avans de 10 puncte faţă de locul doi şi nu mai poate fi ajunsă, în contextul în care mai sunt 9 puncte în joc.

Steaua îşi păstrează astfel titlul de campioană după cel câştigat sezonul trecut.

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj, în ultimul meci al etapei a XXXI-a a Ligii I, şi şi-a asigurat titlul de campioană a României.

Golul a fost marcat de Prepeliţă, în minutul 45+2, cu o lovitură cu capul de la marginea careului mic.

În minutul 90+3, de la gazde a fost eliminat Târnăcop, pentru un fault la Adi Popa.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Târnăcop - Lungu, Bucşa (Machado '78) - Boutadjine, Cristocea (Calcan '75), M. Nicu (Borza '55) - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

Steaua: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici (Râpă '90) - Pintilii, Prepeliţă - Ad. Popa, Sânmărtean (Iancu '71), Tănase (Keşeru '81) - Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Bucşa '34, Târnăcop '74, Borza '80, Abrudan '88 / Latovlevici '38, Ad. Popa '90+3

Cartonaş roşu: Târnăcop '90+3

Arbitri: Marius Avram (central) - Aurel Oniţa, Octavian Şovre (asistenţi) - Lucian Rusandu, Florin Andrei (adiţionali) - Imre-Laszlo Bucsi (rezervă)

Jocul a fost întrerupt pentru scurt timp în repriza a doua, după ce, în minutul 71, un suporter al Universităţii Cluj a intrat pe teren şi a încercat să îl lovească pe Varela, potrivit Mediafax.