Meci pe viață și pe moarte la Fortaleza. Klose a salvat Germania de la o înfrângere rușinoasă

germania ghana

Germania nu a mai impresionat ca în meciul cu Portugalia şi a scos cu greu o remiză contra Ghanei, echipă de care se temea.

Neuer i-a salvat în două rânduri pe nemţi în prima repriză, mai întâi la şutul lui Rabiu, apoi la execuţia lui Sulley Muntari. Germania a răspuns însă prin Gotze. Mijlocaşul lui Bayern Munchen a deschis scorul la şase minute după pauză, când a înscris cu noroc la centrarea lui Muller.

Ghanezii au întors scorul în doar nouă minute. Andre Ayew a egalat cu o lovitură de cap plasată, de lângă Mustafi, iar Asamoah Gyan, aflat la al treilea Mondial cu gol marcat, l-a învins pe Neuer cu un şut la colţul lung.

Putea fi chiar 3-1 pentru africani, dar Jordan Ayew a preferat un șut în locul unei pase, iar nemții au revenit apoi în joc.

Scorul final al partidei de la Fortaleza a fost 2-2, după ce veteranul de 36 de ani al nemților, Miroslav Klose, a marcat al 15-lea său gol la un turneu final de Campionat Mondial și a egalat performanţa brazilianului Ronaldo.

Fundașul Per Mertesacker a bifat sâmbătă seara meciul cu numărul 100 pentru naționala Germaniei.