Olanda, premianta Grupei B, reușește să evite Brazilia în optimi

olanda chile

sursa foto: digisport.ro

Olanda şi Chile au avut meci direct pentru supremaţia grupei B. Prima repriză a fost echilibrată şi lipsită de mari ocazii.

După pauză, Alexis Sanchez a luat o acţiune pe cont propriu, dar a fost blocat în ultimul moment. Olandezii au lovit pe final. Leroy Fer a deschis scorul, în urma unui corner, iar Memphis Depay a stabilit rezultatul final, 2 la 0 pentru Olanda. Portocala mecanică va merge în optimi de pe prima poziţie, iar Chile de pe locul doi.

Chile, care impresionase în primele două meciuri, n-a avut vreo ocazie mare la poarta europenilor.

Chilienii n-au avut forță să egaleze, deși au încercat, ultimele 15 minute fiind testul de maturitate al defensive olandeze.

S-a terminat 2-0, meritat, dar rămâne semnul de întrebare privind procentul real de implicare în joc al celor două formații, mai ales al învinșilor.