Sari la conținut

S-a stabilit programul Ligii I. Prima etapă se joacă pe 23 iulie

În etapa a doua va avea loc derby-ul Dinamo - Rapid (30 iulie), iar eternul derby Steaua - Dinamo se va juca pe 20 august, în runda a cincea.

Ultima etapă a sezonului regulat (a 26-a) se va desfășura pe 4 martie 2017.

Faza play-off va începe pe 11 martie și se va încheia pe 13 mai, iar faza play-out va debuta pe 11 martie și se va termina pe 4 iunie.

Programul turului:

Etapa 1 (23 iulie) 
Pandurii Târgu Jiu - CS Universitatea Craiova 
Astra Giurgiu - Dinamo București 
Rapid București - FC Botoșani 
CFR Cluj - Concordia Chiajna 
FC Voluntari - FC Viitorul Constanța 
Steaua București - CSMS Iași 
Gaz Metan Mediaș - ASA Târgu Mureș

Etapa a II-a (30 iulie) 
CS Universitatea Craiova - ASA Târgu Mureș 
CSMS Iași - Gaz Metan Mediaș 
FC Viitorul Constanța - Steaua București 
Concordia Chiajna - FC Voluntari 
FC Botoșani - CFR Cluj 
Dinamo București - Rapid București 
Pandurii Târgu Jiu - Astra Giurgiu

Etapa a III-a (6 august) 
Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova 
Rapid București - Pandurii Târgu Jiu 
CFR Cluj - Dinamo București 
FC Voluntari - FC Botoșani 
Steaua București - Concordia Chiajna 
Gaz Metan Mediaș - FC Viitorul Constanța 
ASA Târgu Mureș - CSMS Iași

Etapa a IV-a (13 august) 
CS Universitatea Craiova - CSMS Iași 
FC Viitorul Constanța - ASA Târgu Mureș 
Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș 
FC Botoșani - Steaua București 
Dinamo București - FC Voluntari 
Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj 
Astra Giurgiu - Rapid București

Etapa a V-a (20 august) 
Rapid București - CS Universitatea Craiova 
CFR Cluj - Astra Giurgiu 
FC Voluntari - Pandurii Târgu Jiu 
Steaua București - Dinamo București 
Gaz Metan Mediaș - FC Botoșani 
ASA Târgu Mureș - Concordia Chiajna 
CSMS Iași - FC Viitorul Constanța

Etapa a VI-a (27 august) 
CS Universitatea Craiova - FC Viitorul Constanța 
Concordia Chiajna - CSMS Iași 
FC Botoșani - ASA Târgu Mureș 
Dinamo București - Gaz Metan Mediaș 
Pandurii Târgu Jiu - Steaua București 
Astra Giurgiu - FC Voluntari 
Rapid București - CFR Cluj

Etapa a VII-a (10 septembrie) 
CFR Cluj - CS Universitatea Craiova 
FC Voluntari - Rapid București 
Steaua București - Astra Giurgiu 
Gaz Metan Mediaș - Pandurii Târgu Jiu 
ASA Târgu Mureș - Dinamo București 
CSMS Iași - FC Botoșani 
FC Viitorul Constanța - Concordia Chiajna

Etapa a VIII-a (17 septembrie) 
CS Universitatea Craiova - Concordia Chiajna 
FC Botoșani - FC Viitorul Constanța 
Dinamo București - CSMS Iași 
Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureș 
Astra Giurgiu - Gaz Metan Mediaș 
Rapid București - Steaua București 
CFR Cluj - FC Voluntari 

Etapa a IX-a (21 septembrie) 
FC Voluntari - CS Universitatea Craiova 
Steaua București - CFR Cluj 
Gaz Metan Mediaș - Rapid București 
ASA Târgu Mureș - Astra Giurgiu 
CSMS Iași - Pandurii Târgu Jiu 
FC Viitorul Constanța - Dinamo București 
Concordia Chiajna - FC Botoșani 

Etapa a X-a (24 septembrie) 
CS Universitatea Craiova - FC Botoșani 
Dinamo București - Concordia Chiajna 
Pandurii Târgu Jiu - FC Viitorul Constanța 
Astra Giurgiu - CSMS Iași 
Rapid București - ASA Târgu Mureș 
CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 
FC Voluntari - Steaua București

Etapa a XI-a (1 octombrie)
Steaua București - CS Universitatea Craiova
Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari
ASA Târgu Mureș - CFR Cluj
CSMS Iași - Rapid București
FC Viitorul Constanța - Astra Giurgiu
Concordia Chiajna - Pandurii Târgu Jiu
FC Botoșani - Dinamo București

Etapa a XII-a (15 octombrie) 
CS Universitatea Craiova - Dinamo București 
Pandurii Târgu Jiu - FC Botoșani 
Astra Giurgiu - Concordia Chiajna 
Rapid București - FC Viitorul Constanța 
CFR Cluj - CSMS Iași 
FC Voluntari - ASA Târgu Mureș 
Steaua București - Gaz Metan Mediaș

Etapa a XIII-a (22 octombrie 2016) 
Gaz Metan Mediaș - CS Universitatea Craiova 
ASA Târgu Mureș - Steaua București 
CSMS Iași - FC Voluntari 
FC Viitorul Constanța - CFR Cluj 
Concordia Chiajna - Rapid București 
FC Botoșani - Astra Giurgiu 
Dinamo București - Pandurii Târgu Jiu