Steaua, pe primul loc în Liga I după victoria cu FC Botoşani

steaua bouceanu

Steliştii nu au părut deloc obosiţi în deplasarea cu FC Botoşani, chiar dacă veneau după un meci de Champions League.

Gabi Iancu a avut prima şansă de a marca, dar a nimerit bara. Lukas Szukala şi-a răscumpărat eroarea din duelul cu Schalke şi a deschis scorul, din centrarea lui Alex Bourceanu.

Până la pauză, steliştii au mai lovit o dată: italianul Piovaccari şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

Nou-promovata a arătat mult mai bine în startul reprizei a doua, când Ciprian Dinu a reuşit să reducă din diferenţă.

Steliştii au trecut peste şocul primirii golului. Nicuşor Stanciu putea face 3-1, dar a luat şi el bara la ţintă.

Până la final, Tătăruşanu a mai avut două intervenţii excelente la şuturile lui Hadnagy şi Croitoru, iar Steaua şi-a adjudecat toate punctele.

În urma victoriei, oamenii lui Reghecampf au urcat pe primul loc, la egalitate de puncte cu Petrolul, dar cu două meciuri mai puţin jucate.

Era normal ca în seara aceasta băieţii să intre cu ambiţie foarte mare, şi nu uităm obiectivul: noi vrem să câştigăm titlul cu numărul 25”, a declarat Laurenţiu Reghecampf după meci. Antrenorul crede că cele două meciuri nejucate i-ar fi adus un avantaj major: „Dacă noi jucam acele două meciuri, eram pe locul 1, la o foarte mare distanţă de locul 2.

Steaua joacă în etapa viitoare cu ACS Poli Timişoara, iar pe 1 octombrie are meci cu Chelsea, pe Arena Naţională, în UEFA CHampions League.