Viktoria Plzen - Petrolul 1-4. Ploieștenii ajung în play-off-ul UEL

petrolul digi sport

Partida de la Plzen a pornit de la 1-1, scorul din tur de la Ploieşti. Teixeira a lovit primul din centrarea lui Pablo De Lucas, în minutul 20, printr-un șut pe jos, la colțul scurt. Adi Mutu a dublat avantajul peste alte 20 de minute: a marcat superb, printr-un trasor de la peste 25 de metri, sub transversală, potrivit Digi Sport.

La faza imediat următoare, Plzen a dat senzaţia că poate reveni în joc, dar reuşita lui Pilar n-a contat decât trei minute - chiar înainte de pauză, Pablo de Lucas a făcut 3-1, nemarcat în careu. Spaniolul a înscris printr-o lovitură de cap, din centrarea foarte bună a lui Mutu.

Toto Tamuz a închis tabela la 4-1 în repriza a doua şi, cu scorul general de 5-2, Petrolul s-a calificat în play-off-ul Europa League.

Formația lui Răzvan Lucescu îşi va afla următorul adversar la tragerea la sorţi transmisă ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, vineri, de la ora 13:00, în cadrul emisiunii "Fotbal Club".