Gimnastul Marian Drăgulescu a câștigat medalia de bronz la Doha

EnBW Gymnastics World Cup 2009

Gimnastul Marian Drăgulescu a câştigat, vineri, medalia de bronz în finală la sol, la Cupa Mondială de la Doha, unde sportivul va evolua şi în finala de la sărituri.

În finala de la sol, Marian Drăgulescu a intrat primul şi a fost notat cu 14,100, cu care a obţinut medalia de bronz. Pe podium au mai urcat Chia Hung-Tang (Taipei, 14,366, medalie de aur) şi Milad Karimi (Kazakhstan, 14,266, medalie de argint), potrivit News.ro.

În calificările la acest aparat, Drăgulescu a fost tot al treilea (14,000).

La feminin, România va avea o singură reprezentare în finale: Cătălina Ponor la bârnă. Ea s-a calificat de pe locul 2 (nota 13,766), însă a ratat la sol (11,966), la fel ca şi Olivia Cîmpian, care a primit nota 11,833 la acelaşi aparat.

Finala la bârnă va avea loc sâmbătă, tot atunci urmând să ia startul şi Marian Drăgulescu în finală la sărituri.

În urmă cu o săptămână, la Cupa Mondială de la Baku, Cătălina Ponor a obţinut medaliile de aur la sol şi bârnă.

La finalul acestei săptămâni va concura şi Larisa Iordache într-o competiţie găzduită de St. Etienne.

Gimnaştii tricolori se pregăteste pentru Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, programate între 19-23 aprilie.