Sari la conținut

Grupă cu noroc pentru FCSB. Roș-albaștrii scapă de adversarii grei și vor întâlni iar Plzen

Grupele Europa League 2017. Formaţia FCSB se află în urna a doua la tragerea la sorţi pentru grupele Ligii Europa, echipa patronată de Gigi Becali nefiind cap de serie la evenimentul de la Monaco.

ACTUALIZARE 14:20  Iată cum arată grupele din Europa League 2017. Steaua a picat în grupa G, alături de Viktoria Plzen și Apoel. Mai lipsește o echipă pentru a completa grupa.

Grupa A

  • Villarreal CF 
  • Maccabi Tel Aviv
  • FC Astana
  • SK Slavia Praga

Grupa B

  • Dinamo Kiev
  • BSC Young Boys
  • FK Partizan
  • KF Skënderbeu

Grupa C

  • FC Braga
  • Ludogorets
  • Hoffenheim
  • İstanbul Başakşehir F.K.

Grupa D

  • AC Milan
  • FK Austria Viena
  • Rijeka
  • AEK Atena

Grupa E

  • Olympique Lyon
  • Everton
  • Atalanta
  • Apollon Limassol

Grupa F

  • FC Copenhaga
  • Lokomotiv Moscova 
  • Sheriff Tiraspol
  • Zlin

Grupa G 

  • FC Viktoria Plzen
  • FCSB
  • Hapoel Beer-Sheva
  • FC Lugano

Grupa H

  • Arsenal
  • FC Bate Borisov
  • FC Koln
  • Steaua Roşie

Grupa I

  • Salzburg
  • Olympique Marseille
  • Guimaraes
  • Konyaspor

Grupa J

  • Athletic Bilbao
  • Hertha Berlin
  • Zorya
  • Ostersund

Grupa K

  • Lazio
  • OGC Nisa
  • Zulte-Waregem
  • Vitesse

Grupa L

  • Zenit Sankt Petersburg
  • Real Sociedad
  • Rosenborg
  • Vardar

ACTUALIZARE 14:06 A început ceremonia tragerii la sorți pentru grupele Europa League. 

Cum ar arăta grupa "infernală" pentru Steaua


În urna a doua se mai află echipele Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria), BATE Borisov (Belarus), Everton (Anglia), Young Boys (Elveţia), Marseille (Franţa), Real Sociedad (Spania), Maccabi Tel-Aviv (Israel), Lokomotiv Moskva (Rusia), Austria Viena (Austria), Hertha Berlin (Germania), Nice (Franţa).

Din urna 1, a capilor de serie, fac parte: Zenit (Rusia), Arsenal (Anglia), Lyon (Franţa), Dinamo Kiev (Ucraina), Villarreal (Spania), Athletic Club (Spania), Lazio (Italia), AC Milan (Italia), Viktoria Plzeň (Cehia), Salzburg (Austria), FC Copenhaga (Danemarca), Sporting Braga (Portugalia).

Urna 3: Astana (Kazahstan), Partizan (Serbia), Hoffenheim (Germania), Köln (Germania), Rijeka (Croaţia), Vitória Guimarães (Portugalia)
Atalanta (Italia), Zulte Waregem (Belgia), Zoria Lugansk (Ucraina), Rosenborg (Norvegia), Şerif Tiraspol (Moldova), Hapoel Beer-Sheva (Israel).

Urna 4: Apollon Limassol (Cipru), İstanbul Başakşehir (Turcia), Konyaspor (Turcia), Vitesse (Olanda), Slavia Praga (Cehia), Steaua Roşie (Serbia), Skënderbeu (Albania), Zlín (Cehia), AEK Atena (Grecia), Lugano (Elveţia), Vardar (Macedonia) şi Östersund (Suedia).

Tragerea la sorţi are loc astăzi, la ora 14.00, iar meciurile se dispută în perioada 14 septembrie - 7 decembrie.