Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Cincinnati

simona halep getty

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o pe sportiva letonă Anastasija Sevastova, locul 16 WTA şi cap de serie 15, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu scorul 6-4, 6-3.

ACTUALIZARE: Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Cincinnati. A învins-o pe Anastasija Sevastova cu scorul 6-4, 6-3.

Partida deschide ziua de joi pe Grandstand, a doua arenă ca mărime de la Lindner Family Tennis Center,

Simona Halep şi Anastasija Sevastova au mai fost adversare de şapte ori, românca impunându-se în patru meciuri. Ultimele două partide dintre Halep şi Sevastova, disputate în 2017, au fost câştigate de româncă, scor 6-3, 6-1, în sferturi la Stuttgart şi scor 6-2, 6-3, în semifinale la Madrid.

Halep are şi o victorie cu 6-0, 6-0 în faţa adversarei de joi, obţinută în finala turneului de la Bucureşti, în 2016.

Simona Halep a ajuns anul trecut în faza semifinalelor la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a evoluat în finală, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).