Sari la conținut
News Alert

Tecău și Rojer au pierdut onorabil finala de la Cincinnati

Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat în finala de dublu a turneului de la Cincinnati, după ce i-au învins pe frații Bryan (SUA), însă nu au reușit să-și adjudece trofeul. Finala a fost câștigată de perechea Dodig/Melo, cu toate că în primele două seturi forțele păreau perfect echilibrate.

tecau rojer suparati GettyImages-505956182

Gulliver/GettyImages

Finala de la Cincinnati la dublu masculin a început foarte strâns în setul 1. Cele două perechi câștigau succesiv puncte. Un minim avantaj al unora dintre competitori era repede recuperat de ceilalți.

PRIMUL SET. Perechea Ivan Dodig (Croația) - Marcelo Melo (Brazilia) câștigă primul set cu 7 la 6.

SETUL 2. Tecău și Rojer egalează situația. Câștigă setul cu același scor cu care l-au câștigat adversarii pe primul: 7-6.

SETUL 3. Lucrurile au mers mult mai ușor pentru Dodig și Melo, care câștigă destul de repede setul, cu 10-6, și își adjudecă trofeul de la Cincinnati.

Scor final Tecău/Mergea - Dodig/Melo: 1-2.

Finalele de la Cincinnati

Horia Tecău și olandezul Jean Julien Rojer au câștigat în două seturi, 6-3, 7-6, partida din semifinale împotriva lui Bob și Mike Bryan. Tecău şi Rojer, favoriţi numărul 5, au făcut un meci excelent şi i-au învins pe fraţii Bob şi Mike Bryan după doar o oră şi 16 minute de joc.

Astfel, la doar o săptămână după ce a câştigat medalia de argint la Jocurile Olimpice, alături de Florin Mergea, Horia Tecău va juca o altă finală importantă. Ei vor întâlni în finala de la Cincinnati perechea Ivan Dodig (Croația) - Marcelo Melo (Brazilia), care au trecut ușor de semifinale învingându-i în mai puțin de o oră pe Daniel Nestor și Vasek Pospisil (Canada)  cu 6-4, 6-1.

Tecău l-a înfruntat pe Melo săptămâna trecută, la Jocurile Olimpice, românul având câştig de cauză alături de Mergea, în meciul în care brazilianul a făcut pereche cu Bruno Soares.

Finala de dublu masculin la Cincinnati este programată duminică, după ora 21:30.

Tecău a mai câștigat la dublu turneul de la Cincinnati în 2012, atunci când îl avea ca partener pe suedezul Robert Lindstedt.

La simplu masculin, Andy Murray (Marea Britanie) s-a calificat în finală după ce l-a învins pe Milos Raonic (Canada) și va juca împtriva câștigătorului din partida Marin Cilic (Croația) și Grigor Dimitrov (Bulgaria).

La simplu feminin, Angelique Kerber (Germania), care a trecut de Simona Halep în semifinală, o întâlnește pe Karolina Pliskova (Cehia), calificată după ce a obținut victoria în meciul cu Garbine Muguruza (6-1, 6-3).

Kerber va fi cu atât mai motivată să câștige finala, cu cât victoria i-ar aduce poziția de lider în clasamentul WTA. În schimb, Simona Halep va mai coborî un loc și va ajunge pe 5.

Halep a greşit mult sâmbătă, în meciul cu Kerber, comiţând 50 de erori neforţate (21, Kerber). Partea bună a evoluţiei ei a fost că şi-a păstrat agresivitatea şi a fost aproape de o nouă revenire spectaculoasă, aşa cum a reuşit, vineri, cu Agnieszka Radwanska. De data aceasta, românca a avut în faţă o adversară extrem de tenace, care s-a apărat foarte bine şi a ştiut cum să transforme într-un succes jocul mai slab al Simonei Halep, scrie News.ro.

Simona Halep va fi întrecută însă chiar de Agneszka Radwanska, pe care a învins-o vineri, în clasamentul WTA ce va fi dat publicităţii luni.

La ediţia precedentă a turneului de la Cincinnati, Halep a jucat finala, pierdută în faţa Serenei Williams, care nu a participat la competiţia din acest an.

După această competiţie, Simona Halep va evolua la US Open, turneu care va începe la 29 august.