Djokovic, primul jucător din istorie care câștigă peste o sută de milioane de dolari din tenis

novak djokovic

Djokovic, care este și lider mondial în clasamentul ATP, câştigase înainte de startul turneului de la Roland Garros peste 99,67 milioane dolari.

Sârbul este urmat în această ierarhie a premiilor de Roger Federer, care a câștigat până acum 98milioane dolari. Elvețianul nu a participat la turneul de la Paris fiind chinuit de o mai veche accidentare.

Locul trei în clasamentul veniturilor din tenis este ocupat de Rafael Nadal care a strâns până acum 78,1 milioane dolari. Spaniolul a fost forţat să abandoneze turneul de la Paris din cauza unei accidentări la încheietura mânii stângi, după ce în primele două tururi jucase foarte bine.

Novak Djokovic s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros după ce l-a învins pe spaniolul Roberto Bautista (16 ATP) cu 3-6, 6-4, 6-1, 7-5 şi îl va avea ca adversar pe cehul Tomas Berdych.