Indian Wells. Begu în turul al treilea, Niculescu eliminată

BNP Paribas Open - Day 4
Indian Wells | FOTO: Gulliver/GettyImages

O victorie şi o înfrângere pentru românce, în această noapte, la Indian Wells.

Irina Begu, a 29-a favorită a turneului, a învins-o pe Louisa Chirico, din Statele Unite, cu 6-1, 7-5. Fără niciun succes în circuit din ianuarie, Irina a ratat trei mingi de meci la scorul de 5-3 în setul secund, a fost egalată la gameuri şi s-a impus până la urmă cu 7-5. Românca s-a calificat în turul al treilea, unde va juca împotriva Karolinei Pliskova, cap de serie numărul 3.

În schimb, Monica Niculescu a fost eliminată în turul al doilea. Românca, numărul 45 WTA, a pierdut în două seturi meciul cu Timea Bacsinszky. Jucătoarea din Elveţia s-a impus cu 7-5, 6-2, după o oră și 48 minute. Pentru prezența în manşa secundă a turneului californian, Monica Niculescu va primi un cec în valoare de 19.500 de dolari.

Simona Halep va evolua în turul doi împotriva croatei Dona Vekic, sâmbătă seara, în direct la Digi Sport.

Patricia Ţig a fost învinsă de Mariana Duque Marino (Columbia) cu 6-4, 0-6, 6-4, joi, în runda inaugurală a turneului WTA Premier de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale 6.993.450 dolari.