Irina Begu, eliminată de la Roland Garros

irina begu GettyImages-528464234-1

Meciul a început în jurul orei 14:45.  Irina a servit prima și a început cu o dublă greșeală, dar și-a revenit și a luat game-ul la 15, după care americanca a început să domine. Rogers a câștigat primul set cu 6-3 și a preluat conducerea și în cel de-al doilea, pe care l-a câștigat cu 6 la 4.

Meciul a durat o oră şi 21 de minute. Irina Begu (25 ani, 28 WTA), care a atins pentru prima oară optimile la Openul Franţei, rămâne cu un cec de 173.000 euro şi 240 de puncte WTA.

Shelby Rogers (23 ani, 108 WTA) nu ajunsese până acum niciodată mai departe de turul 2 într-un turneu de Mare Şlem.

Americanca o va avea ca adversară în sferturi pe spaniola Garbine Muguruza, N.4 mondial. Aceasta a trecut duminică de rusoaica Svetlana Kuzneţova (favorită N.13), în două seturi, 6-3, 6-4.

Pentru detalii despre desfăşurarea partidei, accesaţi digisport.ro.

Irina Begu se află oricum la cea mai bună performanță a carierei la Roland Garros. Irina Begu (25 de ani) a mai eliminat până acum două jucătoare din SUA: pe Bethanie Mattek-Sands și pe CoCo Vandeweghe.

De partea cealaltă, Rogers a avut un parcurs foarte bun și le-a învins, până acum, pe Karolina PliskovaElena Vesnina și Petra Kvitova.