Irina Begu, calificare cu emoții în semifinalele de la Istanbul

2017 Australian Open - Day 1
Foto> Guliver/GettyImages

Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, vineri, cu scorul de 2-6, 7-6 (5), 6-1, pe jucătoarea turcă Basak Eraydin, locul 257 mondial, venită din calificări, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul.

Sportiva română a avut nevoie de două ore şi 45 de minute pentru a trece de adversara ei, de 22 ani.

După un prim set cedat categoric, bucureşteanca a etalat un joc solid şi, graţie unei concentrări superioare, a împins meciul în decisiv, după un tie-break în manşa secundă. În setul trei, meciul a curs într-o singură direcţie, iar Irina a obţinut o victorie logică.

Pentru accederea în semifinale, Begu va primi 11.500 de dolari şi 110 de puncte WTA.

În faza următoarea ea va evolua cu învingătoarea dintre jucătoarea belgiană Elise Mertens, locul 65 WTA şi cap de serie numărul 6, şi o altă sportivă din Turcia, Cagla Buyukackay, locul 181 WTA.

În sferturile de finală ale turneului de la Istanbul este calificată şi Sorana Cîrstea, locul 66 WTA şi cap de serie numărul 5. Ea va evolua, tot vineri, cu ucraineana Elina Svitolina, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 1.