Monica Niculescu s-a calificat în turul trei la US Open

monica niculescu crop getty

Monica Niculescu (29 ani, 57 WTA), s-a calificat, joi, în turul 3 de la US Open, ultimul Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe compatrioata sa Ana Bogdan, (24 ani, 108 WTA), cu 6-2, 3-6, 6-3. Partida, disputată pe terenul 7, a durat două ore şi 24 de minute.

Niculescu a luat primul set fără probleme cu 6-2 şi părea că se îndreaptă spre o victorie facilă, având 3-0 în actul secund. Însă, la acest scor, a început să greşească tot mai mult, în timp ce Ana Bogdan a făcut punct după punct şi a câştigat setul cu 6-3, după şase game-uri consecutive, relatează digisport.ro.

În setul decisiv, Niculescu a început mai bine, s-a desprins iar, de data asta la 2-0, dar apoi a avut din nou o cădere în joc şi Ana Bogdan a egalat, 2-2. Game-ul cinci a fost unul extrem de disputat, pentru că a durat aproape un sfert de oră. Bogdan a avut şase mingi de 3-2, dar până la urmă Monica a reuşit să câștige a patra minge de break. La scorul de 3-2, Niculescu a cerut intervenţia medicului, iar apoi s-a desprins la 4-2. Ana Bogdan a mai luat un game pe serviciul său (3-4), dar apoi Niculescu a încheiat conturile cu 6-3.

Niculescu are patru victorii în tot atâtea meciuri cu Ana Bogdan. Cele două s-au înfruntat şi anul trecut în turul al doilea la US Open. Niculescu s-a impus atunci, cu 6-0, 6-1, la fel ca şi în celelalte două confruntări, în 2010 în primul tur la Bucureşti (ITF, 75.000 dolari), cu 7-5, 7-5, şi în 2015, tot la Bucureşti (WTA), în primul tur, cu 6-2, 5-7, 6-2.

Monica Niculescu şi-a asigurat un cec de 144.000 de dolari şi 130 de puncte WTA, egalându-şi rezultatul de anul trecut. Cea mai bună performanţă a Monicăi la US Open este calificarea în optimi, la ediţia din 2011.

Adversara româncei din turul al treilea va fi (în premieră) americanca Jennifer Brady (22 ani, 91 WTA), care a trecut de Barbora Strycova (Cehia), cu 6-1, 6-1, în turul secund, iar în primul meci a învins-o pe germanca Andrea Petkovic, cu 6-4, 3-6, 6-1.