Prima surpriză a sferturilor de finală de la Rogers Cup 2019: Elina Svitolina, eliminată

elina svitolina
Elina Svitolina Foto: Guliver/Getty Images

Ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA, a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală de la Rogers Cup 2019, de americanca Sofia Kenin, nr. 29 WTA, care devine astfel prima jucătoare calificată în semifinalele competiției de la Toronto.

Meciul a durat mai puțin de două ore, iar primul set a fost cel mai disputat, a durat o oră și s-a decis la tie-break. Partida s-a încheiat cu scorul de 7-6 (7-2), 6-4 pentru Sofia Kenin.

Rogers Cup Toronto - Day 7
Sofia Kenin Foto: Guliver/Getty Images

În vârstă de 20 de ani, Sofia Kenin este una dintre reprezentantele tinerei generații de jucătoare, văzută cu un potențial uriaș. A intrat în circuitul profesionist în 2017, dar are deja două titluri WTA la simplu și unul la dublu.

Celelalte meciuri din sferturile de finală de la Rogers Cup sunt:

Karolina Pliskova (Cehia) VS. Bianca Andreescu (Canada) - meciul a început, iar Bianca este într-o formă de zile mari, a luat primul set cu 6-0, în condițiile în care cehoaica Pliskova aspiră la titlul mondial.

Serena Williams (SUA) VS. Naomi Osaka (Japonia) - se joacă la ora 2:00;

Simona Halep (România) VS. Marie Bouzkova (Cehia) - se joacă la ora 4:00.

Redactor: Luana Păvălucă