Rogers Cup 2019. Simona Halep se califică în sferturile de finală, după o victorie obținută ușor în fața rusoaicei Svetlana Kuznetsova

Rogers Cup Toronto - Day 6
Simona Halep Foto: Guliver/Getty Images

Simona Halep, nr. 4 WTA, merge mai departe la Rogers Cup 2019. Ea s-a calificat fără probleme, joi seara, în sferturile de finală ale turneului de la Toronto, după ce a învins-o categoric pe rusoiaica Svetlana Kuznetsova, nr. 198 WTA, la capătul unei partide care a durat o oră și câteva minute. Scor final: 6-2, 6-1 pentru Simona Halep. Este pentru a cincea oară când românca ajunge în această fază a competiției canadiene.

În sferturile de finală de la Rogers Cup 2019, Simona Halep se va duela cu învingătoarea din partida Marie Bouzkova (91 WTA) - Jelena Ostapenko (82 WTA), care are loc în noaptea de joi spre vineri.

Citiți și: Performanță remarcabilă. Bianca Andreescu a învins-o pe Kiki Bertens și s-a calificat în sferturi la Rogers Cup 2019

Spre deosebire de primul meci de simplu de la Rogers Cup, când Halep a obținut o victorie dramatică în fața lui Jennifer Brady, românca a avut parte, joi, de un meci rapid și a obținut o victorie categorică.

Simona Halep și-a ridicat nivelul de joc simțitor și nu i-a dat nicio șansă fostului număr doi mondial din ierarhia WTA. În primul set, eleva lui Daniel Dobre a câștigat de două ori pe serviciul adversarei și s-a impus cu 6-2, după aproximativ 35 de minute.

În setul secund, Simona Halep a avut mici dificultăți doar în primul game, când Kuznetsova a avut două șanse de break, nefructificate însă de rusoaică. Ulterior, campioana de la Wimbledon a jucat excelent și s-a impus cu 6-1. Partida s-a încheiat după o oră și șase minute.

A fost a cincea victorie pentru Simona Halep din cele opt confruntări directe cu Svetlana Kuznetsova, scrie Mediafax.

Ce a declarat după meci Simona Halep

„A fost mult mai bine decât ieri (n. red. - miercuri). M-am simțit mai bine pe teren, am simțit mai bine mingea. E mereu frumos să joc contra Svetlanei. Cred că am jucat foarte bine și totul mi-a mers cum trebuie”, a declarat Simona Halep, pe teren, la finalul meciului din optimile Rogers Cup.

Ulterior, Halep a vorbit despre condițiile meteorologice în care s-a disputat partida, dar și despre starea sa fizică: „Îmi place să joc pe vânt, deși e frustrant pentru amândouă. Simt că lovesc bine mingea pe vânt. Sunt puțin obosită, dar poate e și firesc după această pauză lungă. Poate o să fie mai bine mâine. (n. red. - vineri)”.

În final, deținătoarea titlului de la Rogers Cup, cucerit în 2018, a declarat că dorește să repete performanța de anul trecut, să își apere trofeul și, implicit, punctele în ierarhia WTA: „Îmi place foarte mult să joc aici, am avut mereu rezultate bune. Sper să repet aceste rezultate și să merg până la capăt”, a spus Simona Halep, citată de Mediafax.

LIVE TEXT Simona Halep - Svetlana Kuznetsova

ACTUALIZARE. Simona își adjudecă setul al doilea cu 6-1 și câștigă partida. Se îmbrățișează la fileu cu adversara ei, Svetlana Kuznetsova, care îi este prietenă.

ACTUALIZARE. Simona Halep se apropie de o victorie categorică. Are 5-0 în setul al doilea.

ACTUALIZARE. Este 2-0 pentru Simona Halep în setul 2. Românca se impune pe serviciul adversarei.

ACTUALIZARE. Simona Halep începe bine și al doilea set și-și face serviciul.

ACTUALIZARE. Simona Halep câștigă fără probleme primul set cu 6-2, după 37 de minute de joc.

ACTUALIZARE. Este 3-1 pentru Simona Halep în setul 1 al partidei.

ACTUALIZARE. Meciul a început, iar Simona Halep și-a făcut serviciul, câștigând primul game.

LIVE VIDEO, AICI, pentru abonații RCS&RDS

Rogers Cup | Simona Halep - Svetlana Kuznetsova se disputa în această seară, în jurul orei 23:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2, LIVE TEXT și LIVE VIDEO pe Digi24.ro. Partida va conta pentru calificarea în sferturile turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2,83 milioane dolari, scrie digisport.ro.

Simona Halep - Svetlana Kuznetsova, din cadrul optimilor de finală de la Rogers Cup, va fi a opta întâlnire dintre cele două jucătoare. Simona a obținut până acum 4 victorii, în timp ce Kuznetsova s-a impus în alte 3 rânduri.

Citiți și: Rogers Cup 2019. Simona Halep joacă în optimi cu adversara pe care și-o dorea

Specialiștii o văd pe Simona Halep favorită în partida cu Svetlana Kuznetsova

Campioana noastră s-a calificat dramatic în optimi, aseară, în direct la Digi Sport 2, după ce a învins-o pe americanca Jennifer Brady, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5).

Halep (27 ani), deţinătoarea titlului la Rogers Cup (câştigat anul trecut la Montreal), a avut nevoie de două ore şi 26 de minute pentru a obţine victoria în primul său meci de simplu jucat după titlul cucerit la Wimbledon.

Sportiva noastră a primit îngrijiri medicale la gamba piciorului stâng, după setul al doilea.

Rogers Cup | Simona Halep și Svetlana Kuznetsova s-au mai întâlnit de 7 ori

Halep şi-a asigurat un cec de 29.120 dolari şi 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (34 de ani).

Kuznetsova s-a impus în meciul din turul doi, scor 7-6 (4), 6-3, după o oră şi 46 de minute, în fața Donnei Vekic.

Halep şi Kuznetsova s-au mai întânit de 7 ori, iar campioana nostră conduce cu 4-3. Cea mai recentă întâlnire este din 2016, de la Montreal, când Halep s-a impus în sferturi, scor 3-6, 6-1, 6-1.

Rogers Cup | Simona Halep își dorea să o întâlnească pe Svetlana Kuznetsova

Imediat după partida de aseară, campioana noastră a vorbit despre posibila adversară din optimi și a afirmat că vrea să o întâlnească pe sportiva din Rusia.

„Sunt amândouă jucătoare foarte bune. Cu Vekic am jucat câteva meciuri, au fost grele, cu Svetlana la fel. Mi-aș dori să joc cu Svetlana, pentru că suntem prietene și-mi este foarte dragă. Va fi un meci interesant, va fi un meci greu, dar sunt aici ca să-mi cresc nivelul cât se poate de mult”, a declarat Simona Halep pentru corespondentul Digi Sport, Gabriel Morariu.

Editor web: Liviu Cojan/Luana Păvălucă