Simona Halep, calificare cu mari emoții în finala de la BRD Bucharest Open

simona halep GettyImages-458366663 1

GAME, SET, MECI, HALEP!!!! Simona se impune dramatic în faţa Vaniei King (144 WTA), cu 6-7, 6-4, 6-3 şi se califică - nu fără emoții - în finala turneului BRD Bucharest Open, acolo unde se va duela cu Anastasija Sevastova.

LIVE VIDEO AICI, PENTRU ABONAȚII RCS & RDS

LIVE TEXT AICI

ACTUALIZARE 20:27. 6-4. Break, Halep! Simona trimite semifinala în setul decisiv.

ACTUALIZARE 19:45 - Halep pierde primul set, unul în care a făcut multe greșeli în fața unei adversare agresive. Primul act al partidei a fost câștigat de Vania King cu 7-6.

ACTUALIZARE 18:40 - S-a stabilit prima finalistă de la BRD Bucharest Open: Sevastova a învins-o pe Siegemund în două seturi, cu 6-3, 6-2 şi va juca împotriva învingătoarei dintre Halep şi King.

Constănţeanca de 24 de ani o va avea adversară, în semifinale, pe Vania King. A 144-a jucătoare a lumii a mai întâlnit-o de două ori pe numărul 5 WTA. În 2010 americanca s-a impus la Montreal, dar Halep s-a revanşat în acest an, la Indian Wells. A câştigat scurt, cu un dublu 6-1, scrie digisport.ro.

„Este zgură, este diferită suprafaţa şi meciul va fi cu siguranţă diferit. Sunt destul de încrezătoare, sunt pozitivă, ştiu că pot câştiga mâine, dar va fi un meci foarte dificil. Alături de public, sper să câştig meciul”, a spus Simona.

Halep a câştigat 12 turnee WTA în carieră. Meciul care o poate trimite în finală se va disputa sâmbătă, la Digi Sport 1, nu mai devreme de ora 18:30. Partida va putea fi urmărită în format LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro.

Programul și rezultatele zilei de sâmbătă:

A. Cadanţu (ROU) / K. Piter (POL) - P. Kania (POL) / B. Krejcikova (CZE) - 2-0 (6-4, 7-5)

L. Siegemund (GER) - A. Sevastova (LAT) - 0-2 (3-6, 2-6)

S. Halep (ROU) - V. King (USA) - nu mai devreme de ora 18:30, pe Digi Sport 1

Turneul BRD Bucharest Open este dotat cu premii totale de 226.750 dolari și este transmis ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE pe Digi Sport 2.

În 2017, vor fi 56 de turnee WTA: 23 de turnee Premier și 33 de turnee International, toate transmise EXCLUSIV de Digi Sport pentru următorii 5 ani.