Irina Begu a abandonat. Simona Halep, calificată în turul 3 la Wuhan

57e7a8d995f9cfd622614b9b

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea de la Wuhan, după abandonul Irinei Begu. Abonaţii RCS & RDS au putut urmări live și gratuit partida dintre Simona Halep şi Irina Begu.

Actualizare 13:20. Irina Begu s-a retras în setul al doilea, la scorul de 6-3, 2-0 pentru Simona Halep. Ea a făcut o pauză de zece minute însă nu a ajutat-o prea mult. Begu a acuzat probleme la coaste.

HALEP - BEGU 6-3, 2-0: Simona se distanţează în setul 2.

HALEP - BEGU 6-3, 1-0: Simona reuşeşte să facă break-ul în debutul setului doi. Problemele Irinei Begu sunt evidente, sportiva având reale dificultăţi la deplasare.

HALEP - BEGU 6-3: Simona îşi face serviciul cu emoţii, după mai multe avantaje, şi câştigă primul set.

HALEP - BEGU 5-3: Irina câştigă pe propriul serviciu şi rămâne în primul set.

HALEP - BEGU 5-2: Simona a salvat o minge de break, după care şi-a adjudecat game-ul pe propriul serviciu. Sportiva din Constanţa este la un singur pas de câştigarea primului set.

HALEP - BEGU 4-2: Irina câştigă pe propriul serviciu, după o serie excelentă a Simonei.

HALEP - BEGU 4-1: Simona îşi face serviciul la 0 şi ajunge la 4 game-uri câştigate consecutiv.

HALEP - BEGU 3-1: Simona reuşeşte un nou break şi se distanţează la două game-uri.

HALEP - BEGU 2-1: Simona fructifică avantajul serviciului şi preia conducerea în prima manşă.

HALEP - BEGU 1-1: Simona reuşeşte imediat rebreak-ul şi egalează situaţia în primul set.

HALEP - BEGU 0-1: Irina reuşeşte break-ul în game-ul de debut, la cea de-a patra şansă, după o scurtă de efect.

Actualizare 12:11. A început partida dintre Simona Halep și Irina Begu. Sportiva din Constanța se află la serviciu.

Simona Halep (5 WTA) și Irina Begu (23 WTA), cele două românce aflate pe tabloul principal de la Wuhan vor fi adversare în manşa secundă.

Dacă sportiva din Constanţa era calificată direct în turul doi, ca urmare a statutului de cap de serie numărul patru, Begu a trebuit să treacă de un prim tur foarte complicat. Bucureşteanca a învins-o, în manşa inaugurală, pe Elizaveta Kulichkova, o rusoaică de 20 de ani foarte talentată, notează Digi Sport.

Partida se va disputa după meciul dintre chinezoaicele Shuai Peng și Shuai Zhang.

Simona Halep și Irina Begu s-au mai confruntat în primăvara acestui an, într-unul din sferturile de finală de la Madrid.

Acesta va fi al cincilea meci pe care Irina Begu îl joacă împotriva Simonei Halep, până acum toate disputele terminându-se cu acelaşi rezultat: succese pe linie pentru Halep.