Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Wimbledon

halep wimbledon digisport

Halep (24 ani, 5 WTA) s-a impus în doar 65 de minute de joc în fața unei adversare de 21 de ani, care ocupă locul 40 în lume, transmite Agerpres.

Halep a dominat jocul și a condus cu 4-1 în primul set, dat Schmiedlova, deținătoarea titlului în turneul WTA de la București, a revenit și a restabilit egalitatea (4-4). Simona a reușit un nou break, iar apoi a încheiat primul set în 42 de minute, după a patra minge de set.

Românca a tranșat clar disputa în setul secund, adjudecat cu 6-1 (doar 23 de minute). În total, Simona a adunat 13 mingi direct câștigătoare, față de 4 avut de Schmiedlova, a comis 16 erori neforțate, față de 24 ale adversarei, care a făcut și 6 duble greșeli.

Halep, care anul trecut a fost eliminată din runda inaugurală la All England Club, și-a asigurat un cec de 50.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi învingătoarea dintre Anastasija Sevastova (Letonia, 26 ani, 66 WTA) și Francesca Schiavone (Italia, 36 ani, 111 WTA).

Irina Begu (cap de serie nr. 25) a pierdut cu 6-1, 6-4 partida cu Carina Witthoeft, din Germania, jucătoare aflată pe locul 109 în clasamentul WTA.

Nici Patricia Ţig nu a reuşit să treacă în tutul al doilea. Ea a fost învinsă italianca sara Errani, cap de serie nr. 20, cu 6-4, 6-4.