Simona, în semifinale la BRD Bucharest Open, după ce a învins-o în două seturi pe Kovinic

simona halep brd 1

LIVE VIDEO AICI, PENTRU ABONAȚII RCS&RDS

LIVE TEXT AICI

Pe o vreme vântoasă, Halep a reuşit cel mai bun meci al ei de la acest turneu, găzduit de Arenele BNR. Jucătoarea din Constanţa e evoluat precis, cu calm, inteligent, fără risipă de energie şi a contracarat jocul în forţă al jucătoarei din Muntenegru. Kovinci serveşte tare, tot aşa încearcă să lovescă fiecare minge. Însă lipsa de mobilitate şi de precizie îi limitează posibilităţile în faţa unor adversare valoroase.

Un break în ghemul al şaptelea i-a fost suficient româncei să-şi adjudece primul set, cu 6-4, după 36 de minute. Setul al doilea a fost mai scurt ca scor. Halep a reuşit două break-uri, la 1-1 şi la 4-2 şi a închis setul cu 6-2 şi meciul după o oră şi 12 minute.

În faza următoare, Halep va evolua cu americanca Vania King, locul 144 WTA, care a depăşit-o, tot vineri, cu scorul de 6-3, 6-1, pe franţuzoaica Pauline Parmentier, locul 74 WTA.

King şi Halep s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, împărţindu-şi victoriile: 7-6 (5), 6-1, pentru americancă, în calificări la Toronto, în 2010, şi 6-1, 6-1, pentru româncă, anul acesta, la Indian Wells, în turul I.

Semifinalele sunt programate sâmbătă, de la ora 17.00. În primul meci, germana Laura Siegemund, locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4, va evolua cu letona Anastasija Sevastova, locul 66 WTA şi cap de serie numărul 7. Va urma imediat partida dintre Simona Halep şi Vania King.

Calificarea în penultimul act este recompensată la turneul de la Bucureşti cu un premiu de 11.300 de dolari şi cu 110 puncte WTA.

ACTUALIZARE 20:55 - Simona s-a impus cu 6-4, 6-2 şi s-a calificat în semifinalele turneului BRD Bucharest Open, acolo unde o va întâlni pe Vania King.

ACTUALIZARE - Halep - Kovinic 6-4. Simona câştigă primul set

Programul meciurilor de vineri:

Polona Hercog (Slovenia) - Laura Siegemund (Germania/N. 4) - 0-2 (4-6, 3-6)

Pauline Parmentier (Franţa) - Vania King (SUA) - 0-2 (3-6, 1-6)

Anastasija Sevastova (Letonia/N. 7) - Sara Errani (Italia/N. 2) - 2-0 (7-6, 6-3)

Nu înainte de ora 19:30:
Simona Halep (România/N. 1) - Danka Kovinic (Muntenegru/N. 6) - ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Turneul BRD Bucharest Open este dotat cu premii totale de 226.750 dolari și este transmis ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE pe Digi Sport 2.

În 2017, vor fi 56 de turnee WTA: 23 de turnee Premier și 33 de turnee International, toate transmise EXCLUSIV de Digi Sport pentru următorii 5 ani.