Victorie categorică. Simona Halep merge mai departe la Indian Wells

BNP Paribas Open - Day 6
INDIAN WELLS. Simona Halep, victorie împotriva jucătoarei croate Donna Vekic. Foto: Gulliver/GettyImages

Simona Halep s-a impus în turul doi de la Indian Wells în fața croatei Donna Vekici. Românca a avut nevoie de o oră și 12 minute să câștige în două seturi, 6-4, 6-1, marcând cea mai clară victorie a sa din 2017, scrie digisport.ro.

INDIAN WELLS, turul al doilea. Simona Halep, victorie împotriva jucătoarei croate Donna Vekic (dreapta)  Foto: Gulliver/GettyImages

Beneficiară a unui wildcard, croata de pe locul 86 WTA a preluat avantajul în startul primului set la 2-1, dar Simona a rezistat presiunii și a revenit în joc. Românca a câștigat primul set după trei serii de break-rebreak, iar agresivitatea arătată pe final a dus la 6-4 în favoarea ei.

Setul al doilea a pornit cum nu se poate mai bine pentru numărul 4 WTA. Simona Halep a cedat un singur game și nu a arătat în vreun moment că poate pierde jocul. Citiți aici detalii despre desfășurarea partidei.

Este a treia și cea mai categorică victorie a Simonei din acest an, după cea de la Sankt Petersburg, cu Ana Konjuh, 6-4, 7-6 și cea de la Shenzen, contra Jelenei Jankovici, 6-1, 3-6, 6-3. Victoria vine în condițiile în care Halep a trecut printr-o stare emoțională delicată. Sâmbătă, ea a scris pe Facebook un mesaj emoţionant după decesul bunicului ei.

De altfel, la 5-4 în primul set, Halep a discutat cu antrenorul Darren Cahill, care i-a transmis să fie încrezătoare şi să-şi facă jocul, pentru că este doar la primul meci la turneul american.

După meci, jucătoarea a explicat că i-a fost greu în primul set, deoarece revenea după o lună de pauză, dar sfaturile antrenorului Darren Cahill au ajutat-o foarte mult. „A fost un prim set greu, am avut patru săptămâni de pauză, mulţumesc antrenorului pentru sfaturi, sunt bucuroasă că am reuşit să câştig. Aici mă simt ca acasă, mereu am avut sprijin de la fanii români, cred că voi mai putea câştiga şi alte meciuri datorită lor”, a declarat Halep la finalul meciului cu Vekici, scrie News.ro.

Simona Halep a fost susţinută din tribune de numeroşi fani români, care i-au scandat numele şi au afişat drapelul României.

Halep a disputat ultimul meci la 1 februarie, când a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-6 (2), pe croata Ana Konjuh, locul 39 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de la Sankt Petersburg. După acest meci, ea s-a retras de la competiţia rusă de categorie Premier din cauza unei accidentări al genunchi şi a declarat forfait pentru întâlnirea de Fed Cup România - Belgia şi pentru celelalte turnee din februarie.

În turul al treilea de la Indian Wells, Simona Halep o va întâlni pe Kristina Mladenovic, locul 26 WTA, care a trecut de germana Annika Beck, locul 61 mondial, scor 6-0, 7-5. Halep şi Mladenovic s-au mai întâlnit de trei ori până acum, jucătoarea franceză impunându-se de două ori. Ultimul meci dintre cele două a avut loc în 2015, la Cincinnati, când Halep a câştigat, scor 7-5, 5-7, 6-4.

Accederea în turul trei la Indian Wells este recompensată cu 65 de puncte WTA şi 41.350 de dolari.

Simona Halep a obţinut titlul la Indian Wells în 2015, iar în 2016 a fost eliminată în sferturi.