Victorie istorică pe Național Arena: Steaua învinge Chelsea, Regina Europei: 1-0

0803 20steaua-53605

Suporterii Stelei, la minutul 90 | DIGI SPORT 1
Minutul 83: Ocazie pentru Chelsea. Tătărușanu respinge în corner | DIGI SPORT 1
Minutul 64: schimbare la Chelsea: iese Yossi Benayoun şi intră Juan Mata | DIGI SPORT 1
Ocazie pentru Steaua în minutul 55 | DIGI SPORT 1
Minutul 34: Steaua - Chelsea, 1-0, gol marcat de Raul Rusescu. Mulțimea, în delir | DIGI SPORT 1
Minutul 33: Penalty pentru Steaua şi cartonaş galben pentru Ryan Bertrand | DIGI SPORT 1
Steaua - Chelsea, minutul 28 | DIGI SPORT 1
Minutul 22 | DIGI SPORT 1
Duelul cu regina Europei a început | DIGI SPORT 1
Steaua - Chelsea, 1-0 | DIGI SPORT 1
Europa League: Steaua - Chelsea, în direct la Digi Sport 1 | DIGI SPORT 1
Raul Rusescu a deschis scorul pentru Steaua în minutul 34 | DIGI SPORT 1

FLUIER FINAL: STEAUA O ÎNVINGE PE CAMPIOANA EUROPEI!

STEAUA - CHELSEA: 1-0

MINUTUL 81:Leandro Tatu îl înlocuieşte pe Cristian Tănase.

MINUTUL 75: A doua modificare la Chelsea. Iese Eden Hazard, este înlocuit de Marko Marin.

MINUTUL 65:Cartonaşgalben pentru jucătorul Chelsea Obi Mikel.

MINUTUL 64:Schimbare la Chelsea: iese Yossi Benayoun şi intră Juan Mata.

MINUTUL 57:Mihai Pintilii este înlocuit cu Andrei Prepeliţă.

MINUTUL 48:Cartonaş galben pentru Mihai Pintilii (Steaua), după un fault la mijlocul terenului asupra lui John Terry.

MINUTUL 34: GOL!STEAUA - CHELSEA1-0! A marcat Raul Rusescu, care deschide scorul din penalty cu unşut în dreapta portarului Petr Cech.

MINUTUL 33: Penalty pentru Steaua şi cartonaş galben pentru Ryan Bertrand. Fundaşul de bandă stângă l-a faultat pe Raul Rusescu în zona punctului de la 11 metri, când acesta se pregătea să reia spre poartă o centrare a lui Latovlevici.

***

Până la meciul de joi seară, Chelsea avea doar trei victorii în ultimele 12 meciuri europene jucate pe teren străin. În schimb, Steaua pierduse doar cinci din ultimele 20 de meciuri jucate pe teren propriu în Europa.

ECHIPELE DE START

Steaua (4-2-3-1): Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Chelsea (4-2-3-1): Cech - Ivanovic, Terry, Luiz, Bertrand - Obi Mikel, Lampard - Oscar, Hazard, Benayoun -Torres. Antrenor: Rafa Benitez.

Arbitru central: Sergei Karasev (Rusia)

Arbitri asistenţi: A. Averianov, N. Golubev (Rusia)

Arbitri adiţionali: M. Layushkin, A. Nikolaev (Rusia)

Arbitru de rezervă: Dmitri Mosiakin (Rusia)

Seară incendiară la Arena Națională

În tribunele Arenei Naţionale s-au aflat şase echipe Digi Sport, iar Dan Cornel Ştefănescu şi Bogdan Socol au comentat partida care o poate trimite pe Steaua în sferturile de finală ale Europa League.

În studioul special amenajat pe Arena Naţională, Vali Moraru şi invitaţii săi, internaţionalii români Ilie Dumitrescu şi Gabi Balint, comentează după meci fazele interesante sau controversate ale partidei. De la ora 23:00, Andrei Niculescu şi Florin Bratu îi invită pe telespectatori să privească şi să dezbată împreună rezultatele celorlalte meciuri din Europa League.

Laurenţiu Reghecampfse arăta încrezător înaintea dublei cu Chelsea, considerând că o calificare în sferturi în dauna englezilor nu ar reprezenta o surpriză: „E important să existe concentrare. Eu consider că avem şanse foarte mari să ne calificăm mai departe şi vă pot argumenta acest lucru: toţi jucătorii sunt sănătoşi şi au ajuns la un nivel de pregătire foarte ridicat”, a declarat tehnicianul roş-albaştrilor.

Finanţatorul Gigi Becali a declarat că în cazul în care jucătorii pregătiţi de Laurenţiu Reghecampf vor elimina englezii în optimile de finală ale Europa League, aceştia vor încasa prime de câte 20.000 de euro.