EURO 2016 | Franța – Elveția 0 - 0. Ambele echipe se califică în optimile de finală

elvetia franta uefa 1

Min 93: Final de meci la Lille. Cele două echipe se califică în optimile de finală de la Euro. Franța este câștigătoarea grupei A, cu 7 puncte, în timp ce Elveția încheie pe doi, cu 5 puncte.

Min 86: Ultima schimbare în naționala Elveției. Iese Mehmedi și intră Lang

Min 82: CARTONAŞ GALBEN Koscielny vede al doilea cartonaș galben al întâlnirii de la Lille

Min 80: OCAZIE FRANȚA! Payet trimite o nouă torpilă către poarta lui Sommer dar mingea trimisă de eroul Franței din primele două meciuri de la Euro nu găsește ținta

Min 79: A doua schimbare și la elvețieni. Shaqiri îi lasă locul în teren lui Fernandes

Min 77: O nouă schimbare în echipa Franței. Matuidi intră în locul lui Griezmann

Min 75: BARĂ FRANȚA! Payet prinde un șut excelent, din prima, dar mingea lovește puternic bară și tabela rămâne nemodificată

Min 74: Schimbare la elvețieni. Seferovic intră în locul lui Embolo

Min 63: Prima schimbare la francezi. Payet intră în locul lui Coman

Min 57: OCAZIE FRANȚA! Griezmann trage de la marginea careului de 16 metri după o combinație cu Gignac, dar Sommer este din nou la post și respinge în corner

Min 53: OCAZIE FRANȚA! Behrani greșește în jumătatea franceză, Pogba pleacă pe contraatac, mingea ajunge la Gignac, care șutează, dar Sommer reține șutul destul de modest al atacantului care joacă în Mexic

Min 46: A început repriza secundă a disputei de la Lille

Min 45: Final de primă repriză. La pauză, Elveția și Franța sunt la egalitate 0-0.

Min 35: Deși francezii au dominat jocul și au avut mai multe ocazii de a marca, elvețienii stau mai bine la capitolul posesie în prima jumătate de oră (55% - 45%)

Min 25: Cartonaş galben - Rami vede primul avertisment al partidei. Fundașul Franței a încercat o realuare spectaculoasă, după un corner, însă l-a lovit în cap pe Mehmedi. Elvețienii au cerut roșu la apărătorul francez

Min 18: BARĂ FRANȚA! Pogba arată o poftă mare de joc și își trece în cont a treia ocazie mare din acest start de partidă. Jucătorul lui Juventus a șutat violent de la 25 de metri, dar mingea a lovit transversala, aproape de vinclu

Min 13: OCAZIE FRANȚA! Același Pogba îl mai încearcă încă o dată pe Sommer cu o reluare din unghi, dar portarul elvețienilor este la post

Min 8: OCAZIE ELVEȚIA! Djourou este aproape să trimită mingea în plasa lui Lloris după un corner, dar defensiva franceză a reușit să respingă

Min 1: Fluier de start în partida dintre Elveția și Franța

(sursa digisport.ro)

ECHIPELE DE START:

Elveția (4-3-3): Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Behrami, Xhaka, Dzemaili - Shaqiri, Embolo, Mehmedi
Antrenor: Vladimir Petkovic

Rezerve: Moubandje, Elvedi, Von Bergen, Lang, Fabian Frei, Seferovic, Hitz, Zakaria, Fernandes, Tarashaj, Derdiyok, Burki

Franța (4-3-3): Lloris - Jallet, Rami, Koscielny, Evra - Cabaye, Sissoko, Pogba - Griezmann, Gignac, Coman
Antrenor: Didier Deschamps

Rezerve: Jallet, Kante, Payet, Giroud, Martial, Schneiderlin, Mangala, Matuidi, Mandanda, Digne, Umtiti, Costil

Calificată în optimi cu două victorii obţinute în prelungiri - cu România şi Albania -, Franţa îşi poate asigura locul întâi în grupă cu o remiză în ultima confruntare. Deschamps se gândeşte să facă destul de multe schimbări, astfel încât să aibă cât mai proaspeţii jucătorii pentru duelurile din optimi.

De partea cealaltă, Petkovic nu va opera prea multe schimbări faţă de primele două partide, mulţumit în special de modul în care a arătat echipa Elveţiei în a doua repriză, contra României.