Dinamo-Steaua 0-2. Record istoric. Roş-albaştrii au obţinut a 5-a victorie consecutivă în derby-ul României

Raul Rusescu 5672107-Mediafax Foto-Laurentiu Mich

Minutul 90+2. Final de partidă. Steaua s-a impus categoric în fața marii rivale.

Minutul 83. Dinamovistul Cristea primește și el cartonașul galben.

Minutul 75. Un nou galben pentru Dinamo. Dandea, avertizat după un fault la Georgievski.

Minutul 72. Cristi Tănase, autorului celui de-al doilea gol al Stelei, este înlocuit cu Iancu.

Minutul 70. Schimbare la Dinamo: a ieșit Boubacar, a intrat Andrei Cristea.

Minutul 70. GOOOL! Marchează Cristi Tănase, după o combinație cu Raul Rusescu. Steaua își mărește avantajul. Tănase a primit galben pentru că și-a scos tricoul după marcarea golului.

Minutul 68. Schimbare la Dinamo: Sorin Strătilă este înlocuit cu Constantin Nica.

Minutul 63. Ocazie mare pentru Steaua. Rusescu trage însă pe lângă poartă, de la circa 25 de metri.

Minutul 62. Schimbare la Steaua: Chiricheș, accidentat, este înlocuit cu Gardoș.

Minutul 58. Un nou cartonaș galben pentru Dinamo. Strătilă este avertizat pentru un fault dur asupra lui Chiricheș. Există riscul ca stelistul să nu mai poată continua partida.

Minutul 56. Dinamovistul Ionel Dănciulescu primește cartonaș galben, după o intervenție asupra lui Pintilii.

Minutul 46. Începe a două repriză. Schimbare în echipa Stelei: Chipciu a fost înlocuit la pauză cu Nikolic.

Minutul 45+3. Finalul primei reprize. Steaua intră la vestiare în avantaj.

Minutul 45+1. Ocazie mare pentru Steaua. Adi Popa a tras în bară, după o acțiune personală.

Minutul 35. Meciul a fost întrerupt, după ce fanii dinamoviști au aruncat cu torțe, brichete și sticle cu apă pe gazon. Jucătorii celor două echipe au mers la vestiare. Meciul s-a reluat după câteva minute.

Minutul 26. Primul cartonaș galben și în tabăra Stelei. Latovlevici a fost avertizat după un faul asupra lui Strătilă.

Minutul 20. Primul avertisment. Dinamovistul Curtean a primit cartonaș galben.

MinutuL13. Steaua preia conducerea. Autogol Boubacar. Mingea respinsă de Bălgrădean l-a lovit pe senegalez și a intrat în poartă.

Minutul 8. Rusescu și Chipciu nu reușesc să îl învingă pe Bălgrădean. Portarul lui Dinamo parează șuturile celor doi.

ACTUALIZARE 21.02. Arbitrul Sebastian Colțescu a fluierat startul partidei de pe Arena Națională.

ACTUALIZARE 18.45. Echipa de start a lui Dinamo, potrivit digisport.to este: Bălgrădean - L. Rus, Luchin, D. Grigore, Mușat - Strătilă, Boubacar, Dandea, Curtean - Dănciulescu, Alexe. Antrenor: Cornel Țălnar

Echipa de start a Stelei: Tătărușanu - Georgievski, Szukala, Chiricheș, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Digi Sport 1 a dedicat întreaga zi confruntării celor două echipe. Astfel, de la 16.00 la Fotbal Club, alături de Radu Naum, în studio vor fi Andrei Vochin si Ion Crăciunescu.

Tot astăzi, de la ora 18.00, la Digi Sport Special, Vali Moraru, alături de Ilie Dumitrescu, Dan Filotti, Florin Bratu, Daniel Stanciu, Nana Falemi și Danut Lupu vor discuta pe marginea celui mai așteptat meci al acestui sezon fotbalistic din România.

Și la Fanatik Show, cu o oră înaintea fluierului de debut al partidei dintre Dinamo și Steaua, de la ora 20.00, Horia Ivanovici, alături de Maris Mitran, Ilie Balaci și Cornel Dinu, iau pulsul partidei de pe Arena Națională.

Toate informațiile legate de derby-ul României sunt prezentate pe parcursul întregii zile și în cadrul știrilor de la Digi Sport 1.

Transmisă în direct și în exclusivitate pe Digi Sport 1, partida de pe Arena Națională va fi comentată de George Dobre și Dan Ștefănescu.

Pentru meciul Dinamo-Steaua, partidă cotată cu risc maxim, s-au luat măsuri de ordine fără egal, aproape toţi jandarmii din Bucureşti vor fi chemaţi la serviciu.